Pozvánka na Colours of Ostrava 2012 ve Slyšte, lidé!

V pořadu Slyšte, lidé! vás v sobotu 30. června 2012 pozveme na festival Colours of Ostrava, který se letos koná v novém prostředí. Hovořit budeme o některých zahraničních hostech této obrovské hudební akce – o Kreolském sboru z Kuby, o skupině Animal Collective, o francouzské zpěvačce Zaz, o spolupráci amerického Kronos Quartetu se dvěma finskými hudebníky nebo o libanonském trumpetistovi Ibrahimu Maaloufovi. Začátek je v 19.15, reprízu uvedeme v úterý 3. července od 16.55.

Festival Colours Of Ostrava 2012 se koná od 12. do 15. července a vystoupí na něm interpreti z mnoha zemí – namátkou z Francie, Velké Británie, Konga, Brazílie, Mexika, z Chile, Mali, z Faerských ostrovů, Jemenu a dalších zemí.

V pořadu nám jako první bude hrát libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf. Už jako devítiletý úspěšně hostoval na koncertech svého otce, také hráče na trubku. V rozhovoru pro časopis Harmonie o této rané spolupráci řekl: „Určitě to byla nejdůležitější zkušenost mého života. Intenzivní spolupráce s otcem trvala několik let a ty roky mě poznamenaly na zbytek života. Stát tak mladý tak často na pódiu, to vás nutně formuje. Pomohlo mi to vypořádat se s trémou a kromě toho mě otec naučil, že mám důvěřovat sám sobě a tomu, co dělám.“ Ibrahim Maalouf hraje směs jazzu a tradiční hudby Blízkého východu, ale inspiruje se i brazilskou a balkánskou hudbou, hiphopem nebo popem. Hraje běžně v exotických arabských stupnicích, a to především díky speciálnímu nástroji, který zkonstruoval právě jeho otec, čtvrttónové trubce.

Dalším hostem festivalu bude kanadský zpěvák Rufus Wainwright. Ředitelka festivalu Zlata Holušová o něm říká: „Rufus Wainwright předkládá za klavírem nebo s kytarou písně vymykající se běžným měřítkům. Dokáže být folkově intimní, extrovertně rockově rozdrásaný i opulentně rozmáchlý se smyčci a dechy, málem jako v jeho milované opeře. S trýznivým tenorovým hlasem a existencionalistickým básněním vymýtá osobní démony, pere se za lásku, rýpe do společnosti a nachází odvahu přiznat si vlastní přešlapy.“ Rufus Wainwright už sdílel pódium například s Lou Reedem, se Stingem nebo s Laurií Anderson a jeho písně rádi poslouchají například anglický zpěvák Morrissey nebo Kanaďanka Alanis Morissette, která mimochodem také vystoupí na letošních Colours Of Ostrava.

Hostem festivalu bude také americká skupina Animal Collective, která se věnuje alternativní a elektronické hudbě. K jejím koncertům patří videoartové prezentace, skupina s oblibou hraje nikoli hity, ale skladby, které právě vznikají, a ty se až později dostávají na alba. Její album Merriweather Post Pavillion se v roce 2009 stalo deskou roku podle mnoha anket.

Z Francie do Ostravy přijede zpěvačka Zaz, moderní nástupkyně Edith Piaf. Zaz od roku 2001 prošla nejrůznějšími bluesovými a jazzovými kapelami, s nimiž vystupovala v nočním baru v marocké Casablance, v Baskicku, Japonsku, Kolumbii, v mínus třiceti stupních na Sibiři a naopak ve vedrech u egyptských pyramid. Zpívala vlastní písničky, ale také to nejlepší právě od Edit Piaf, od Serge Gainsbourga, Cesarie Evora, z latin jazzu nebo amerického blues. V roce 2006 se vrátila do Paříže a tři roky na to naprosto nečekaně, bez jakékoliv podpory v natřískané Olympii vyhrála zpěváckou soutěž mladých talentů. Dnes platí za jednu z největších hudebních hvězd Francie.

Další zajímavou součástí programu bude společné vystoupení proslulého amerického Kronos Quartetu a dvou finských hudebníků – akordeonisty Kimma Pohjonena a hráče na elektronické bicí Samuliho Kosminena. Pohjonen, který původně hrál čistě akusticky, vysvětluje: „Začal jsem používat samply a elektronické bicí v roce 2000 když jsem potkal Samuliho. Požádal jsem ho, aby mě doprovodil, a on vymyslel bicí, které nasamploval ze zvuku akordeonu. Našli jsme pro akordeon úplně odlišný futuristický svět. Dokážu na něj tímhle způsobem zahrát prakticky cokoliv.“ Společně s Kronos Quartetem pánové natočili album Uniko, které v Ostravě představí.

Z Kuby do Ostravy přiletí sbor Creole Choir Of Cuba, na rodném ostrově nazývaný Grupo Vocal Desandann. Je to desetičlenná formace, která vznikla v roce 1994, a to přímo na podnět diktátora Fidela Castra. Jenže od svého původního repertoáru, vycházejícího z klasické hudby, se soubor brzy odvrátil. Poté, co poprvé navštívil Haiti, začali se jeho členové intenzivně věnovat tamní kreolské hudbě a ta tvoří základ jejich repertoáru dodnes. Když na Haiti před několika lety propuklo ničivé zemětřesení, zapojili se kubánští zpěváci do obnovy země. Pořádali workshopy a charitativní koncerty a tak svou hudbou pomáhali dobré věci. Sbor má dnes v repertoáru především příběhy z otrokářské éry a z haitských povstání.

Z Velké Británie na festival přiletí skupina Portico Quartet, jejíž hudbu popisuje její člen, saxofonista Jack Wyllie, takto: „Slyšíte v ní jazzové prvky, zvlášť když se na jazz díváte jako na dynamickou uměleckou formu, kterou ji dal Miles Davis, ale naše hudba čerpá i z jiných zdrojů, které jsme na sebe poskládali intuitivním způsobem, že kdybychom se na tom měli předem domluvit, nikdy by nevznikla.“

Na Colours se letos představí také řada hvězd africké hudby – kapela vozíčkářů z Konga Staff Benda Bilili, zpívající virtuóz na loutnu ngoni Bassekou Kouyate se skupinou Ngoni Ba z Mali, Sauti Sol, nejpopulárnější soubor z Keni, kapela Lindigo z ostrova Réunion, hrající rytmicky strhující blues, nebo Hugh Masekela, legendární jihoafrický trumpetista. Masekela, jako hudebník tmavé pleti, svou rodnou Jižní Afriku opustil v roce 1960 a nejprve žil v Anglii a poté v New Yorku, kde studoval na Manhattan School of Music. Měl možnost spolupracovat s legendárními hráči na trubku, Dizzym Gillespiem a Milesem Davisem. V současné době má africký držitel Grammy za sebou úctyhodnou padesátiletou kariéru.

Dalším hostem ze Spojených států bude alternativní kapela Flaming Lips, která se vedle písní běžné délky věnuje mnohem náročnějším kompozicím. Na podporu amerického Spolku na ochranu zvířat a Akademie soudobé hudby například zkomponovala šestihodinovou skladbu I Found This Star On The Ground. Loni na podzim pak vytvořili 24hodinovou skladbu 7 Skies H3, prodávanou na přenosném harddisku.

Na závěr budeme poslouchat 62letého amerického hlasového experimentátora Bobbyho McFerrina. Jeho otec byl prvním afroamerickým zpěvákem Metropolitní opery v New Yorku a matka učitelka zpěvu. Bobby studoval klasiku, hrál na klarinet a klavír. „Vždycky jsem měl ale nepříjemné tušení, že klavírista ze mě nebude, podvědomě jsem cítil, že mě to táhne k jazzovému zpěvu,“ říká. A dotáhl to na možná neuznávanějšího jazzového zpěváka současnosti, jehož repertoár i technika zpěvu jazz přesahuje.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!