Návrat skupiny Spolektiv

4. ledna 2015 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Po téměř dvaceti letech se na pódia vrátila jihočeská folková skupina Spolektiv. Její zatím jediné album A ticho v sobě vyšlo v roce 1994.

Skupina Spolektiv přerušila činnost v prosinci 1995, a to až do roku 2014. „Před lety se o nás říkalo, že jsme předběhli dobu. Možná že ano. Nyní je možné, že nás po letech doba doběla a jsme díky tomu současnému publiku srozumitelnější. Důležité pro nás je, že jsme se po osmnáctileté pauze vrátili na koncertní pódia,“ říká kapelník Jarda Hnízdil.

První velký koncert po svém návratu na scénu skupina uspořádala v listopadu 2014 v Českých Budějovicích. V současné sestavě hrají čtyři z původních šesti členů – Jaroslav Hnízdil, Martin Jančura, Renata Švecová a Antonín Vidlák. Novým baskytaristou se stal Jiří Regásek a jako host bude s kapelou občas vystupovat houslista Lukáš Holec.

Dojmy z listopadového koncertu shrnul publicista Tomáš Hrubý slovy: „Původní zařazení kapely pod folkrock považuji – slyšeno dnešníma ušima – za úsměvné. Ve skutečnosti jsme v sobotu slyšeli jakýsi art-folk, hudbu téměř zcela akustickou, velmi osobitou, nesvázanou s jasně zřetelnými vzory. Slyšeli jsme vlivy jazzu, popu, latiny 
a zejména vážné hudby přetavené do vlastní originální tvorby. Nevšední harmonie zajišťovaly, že si rozhodně nemůžeme být nikdy jisti, jak bude písnička pokračovat; přitom nešlo o samoúčelné naschvály. Promyšlené a pochoutkové aranže se hodně opíraly o využití perkusí – od nejrůznějších cinkátek a štěrchátek po dvě conga – na která hrál ten, kdo zrovna nedržel svůj hlavní nástroj.“

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web