Návrat skupiny Spolektiv

4. ledna 2015 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Po téměř dvaceti letech se na pódia vrátila jihočeská folková skupina Spolektiv. Její zatím jediné album A ticho v sobě vyšlo v roce 1994.

Skupina Spolektiv přerušila činnost v prosinci 1995, a to až do roku 2014. „Před lety se o nás říkalo, že jsme předběhli dobu. Možná že ano. Nyní je možné, že nás po letech doba doběla a jsme díky tomu současnému publiku srozumitelnější. Důležité pro nás je, že jsme se po osmnáctileté pauze vrátili na koncertní pódia,“ říká kapelník Jarda Hnízdil.

První velký koncert po svém návratu na scénu skupina uspořádala v listopadu 2014 v Českých Budějovicích. V současné sestavě hrají čtyři z původních šesti členů – Jaroslav Hnízdil, Martin Jančura, Renata Švecová a Antonín Vidlák. Novým baskytaristou se stal Jiří Regásek a jako host bude s kapelou občas vystupovat houslista Lukáš Holec.

Dojmy z listopadového koncertu shrnul publicista Tomáš Hrubý slovy: „Původní zařazení kapely pod folkrock považuji – slyšeno dnešníma ušima – za úsměvné. Ve skutečnosti jsme v sobotu slyšeli jakýsi art-folk, hudbu téměř zcela akustickou, velmi osobitou, nesvázanou s jasně zřetelnými vzory. Slyšeli jsme vlivy jazzu, popu, latiny 
a zejména vážné hudby přetavené do vlastní originální tvorby. Nevšední harmonie zajišťovaly, že si rozhodně nemůžeme být nikdy jisti, jak bude písnička pokračovat; přitom nešlo o samoúčelné naschvály. Promyšlené a pochoutkové aranže se hodně opíraly o využití perkusí – od nejrůznějších cinkátek a štěrchátek po dvě conga – na která hrál ten, kdo zrovna nedržel svůj hlavní nástroj.“

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Nové album Anansyho Cissého z Mali

cisse_anouraAnansy Cissé vydal album inspirované zážitky z války v Mali.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web