Náměšťská placka má 40

15. března 2010 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Čtyřicátý ročník soutěžního trampského festivalu Náměšťská placka se uskuteční 22. května od 16 hodin v zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou. V galapřehlídce vystoupí 13 skupin, které zvítězily v průběhu oněch 40 let, a které rozhodně znamenají to nejlepší v amatérské trampské muzice.

Když před čtyřiceti lety uspořádalo několik přátel z Náměště nad Oslavou přehlídku trampských kapel, asi nikdo z nich netušil, že stojí u kolébky soutěže, která bude pokračovat po několik dalších desetiletí a mnohé z nich přežije. Za tu dobu se hodně změnilo – soutěžící již není potřeba shánět po hospodách a osadách a přemlouvat je, aby přijeli zahrát. Dlouhá léta má již jarní Náměšťská placka své pevné místo v kalendářích trampských kapel.

Pojmenování soutěž získala podle modřínové placky s motivem náměšťského mostu a zámku. Ta byla původně putovní a získat do trvalého držení ji mohl jen ten, kdo vyhrál třikrát za sebou. To platí dodnes a podařilo se to již čtyřem kapelám.

Za 40 let se se publiku představily desítky skupin a stovky muzikantů: nejprve v prostorách místní sokolovny a od roku 1975 až do dnešních dnů v zámecké jízdárně. Byl to plný a pestrý život, který svedl dohromady lidi, kteří by se asi jinak ani nesetkali. Postupně se rozšiřovaly řady účinkujících o kapely z Čech, přijely i skupiny ze Slovenska. Někteří se později proslavili i na profesionální úrovni, jiní si ponechali muziku jako svého koníčka. Již navždy zůstanou s Plackou spojena jména některých protagonistů – Luboš Lampa Dvořák, Radek Bůček Michal, Karel Čert Oulehla, Vladimír Rolf Staněk, Josef Prudil…

Letošní jubilejní ročník se uskuteční 22. května v 16 hodin v zámecké jízdárně v Náměšti nad Oslavou. V galapřehlídce vystoupí 13 skupin, které zvítězily v průběhu oněch 40 let, a které rozhodně znamenají to nejlepší v amatérské trampské muzice. Přehlídku zahájí Roveři ze Zbýšova a pokračovat bude Příboj Brno, Střepy ze Světce, Trilobiti, Ozvěna a Karabina z Brna, Chrpa Chrudim, Kamelot, FT Prim a TE Band Brno, Templáři Moravský Krumlov, Tuláci Ostrov nad Ohří a uzavře nejčerstvější držitel Náměšťské placky Červen 21 z Třebíče. Bude to určitě večer nabitý skvělými výkony muzikantů, přátelskou atmosférou a pohodou, která je pro tuto soutěžní přehlídku tak typická.

Bližší informace najdete na www.namestnosl.cz/placka/

(Zdroj: Zuzana Prudilová)

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

Regiony

Regiony

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Partneři

Harmonie_logo_velke_web