Karolina Cicha zpívá v devíti jazycích

30. července 2014 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Vedle Jiřího Pavlici a Hradišťanu a vedle Bassekou Kouyateho z Mali vystoupí ve středu 30. července 2014 na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou také polská písničkářka Karolina Cicha společně s hudebníkem Bartem Pałygou. Představí svůj projekt Wieloma językami, na kterém zpívají v devíti jazycích, kterými se mluvilo v polsko-běloruské oblasti Podlesí.

Album Wieloma językami (Devět jazyků) si klade za cíl zobrazit v písních historii regionu na pomezí dnešního Polska a Běloruska, kraje, kde vedle sebe stojí katolické chrámy, pravoslavné kostely i židovské synagogy. V minulosti se zde hovořilo polsky, bělorusky, rusky, tatarsky, ukrajinsky, romsky a židovským jazykem jidiš. Všechny tyto jazyky Karolina Cicha na svém albu představuje a přidává jazyk devátý, esperanto. Jeho vynálezce Ludvík Lazar Zamenhof totiž z tohoto regionu pocházel a pochází odtud i samotná Karolina.

Projekt dala dohromady s Bartem Pałygou, hráčem na elektronické violoncello, hrdelním zpěvákem a sběratelem exotických nástrojů. Sama Karolina hraje především na akordeon, ale i na další klávesové nástroje. Používají elektronické zvuky i inspiraci z folku a soudobé avantgardní hudby. Berou do rukou tureckou loutnu, arménský duduk nebo mongolské pastevecké housle.

Karolina Cicha vyšla z líhně experimentálního divadla Gardzienice a dlouhodobě se věnuje zhudebňování polské a židovské poezie. Wieloma językami  je její páté album.

(Zdroj: www.folkoveprazdniny.cz)

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web