Karolina Cicha zpívá v devíti jazycích

30. července 2014 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Vedle Jiřího Pavlici a Hradišťanu a vedle Bassekou Kouyateho z Mali vystoupí ve středu 30. července 2014 na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou také polská písničkářka Karolina Cicha společně s hudebníkem Bartem Pałygou. Představí svůj projekt Wieloma językami, na kterém zpívají v devíti jazycích, kterými se mluvilo v polsko-běloruské oblasti Podlesí.

Album Wieloma językami (Devět jazyků) si klade za cíl zobrazit v písních historii regionu na pomezí dnešního Polska a Běloruska, kraje, kde vedle sebe stojí katolické chrámy, pravoslavné kostely i židovské synagogy. V minulosti se zde hovořilo polsky, bělorusky, rusky, tatarsky, ukrajinsky, romsky a židovským jazykem jidiš. Všechny tyto jazyky Karolina Cicha na svém albu představuje a přidává jazyk devátý, esperanto. Jeho vynálezce Ludvík Lazar Zamenhof totiž z tohoto regionu pocházel a pochází odtud i samotná Karolina.

Projekt dala dohromady s Bartem Pałygou, hráčem na elektronické violoncello, hrdelním zpěvákem a sběratelem exotických nástrojů. Sama Karolina hraje především na akordeon, ale i na další klávesové nástroje. Používají elektronické zvuky i inspiraci z folku a soudobé avantgardní hudby. Berou do rukou tureckou loutnu, arménský duduk nebo mongolské pastevecké housle.

Karolina Cicha vyšla z líhně experimentálního divadla Gardzienice a dlouhodobě se věnuje zhudebňování polské a židovské poezie. Wieloma językami  je její páté album.

(Zdroj: www.folkoveprazdniny.cz)

NyníVonička pro milovníky...
Písnička: Věřím na lásku pravů; Sóla: Malina Jožka, Hurábová Laďka, Minaříková-Grňáková Jana; Soubor: Vlčnovjanka; CD: Chlapci Vlčnovjané
11:00Barvínek
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta
12:47Střípek poezie
12:50Hudební siesta – 2. část

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web