Jan Hammer: Líbí se mi být stručný

Jan Hammer: Líbí se mi být stručný
6. července 2020 Aktuality Autor: Milan Tesař

Jan Hammer, syn jazzových hudebníků Vlasty Průchové a Jana Hammera staršího, složil už v 16 letech písně k pohádce Šíleně smutná princezna. Na konci 60. let odešel do Spojených států, kde žije dodnes. Působil v jazzrockové skupině Mahavishnu Orchestra, psal filmovou hudbu a největšího komerčního úspěchu dosáhl s hudbou ke kriminálnímu seriálu Miami Vice. Nedávno vydal minialbum Sketches in Jazz, na kterém se po letech vrací ke svému milovanému jazzu. O něm, ale i o dalších tvorbě jsme s Janem Hammerem hovořili v pořadu Jak se vám líbí 25. května 2020. Poslechněte si pořad z archivu.

Své nové minialbum Sketches in Jazz Jan Hammer sestavil ze skladeb o průměrné délce kolem dvou a půl minuty. V rozhovoru říká: „Vždy obsahují fragment nápadu, který je zárukou toho, že to vše funguje dohromady. Líbí se mi být stručný a i do takové skladby zabalit hodně informace a inspirace.“

Do některých skladbiček jazzového EP otiskl i vzpomínky na svého otce, jazzového hudebníka Jana Hammera st. Jedná se konkrétně o skladbu My Father’s Vibes. O ní v rozhovoru říká: „Vzpomínám si, jak u nás doma zkoušela kapela a táta hrál na vibrafon. Později jsme hrávali také spolu a já na ten pocit, který jsem přitom měl, nikdy nezapomenu. Tatínek miloval Lionela Hamptona, spolu jsme měli rádi Modern Jazz Quartet.“

Kolekci Sketches in Jazz předcházelo v Hammerově diskografii úspěšné album Season Pt. 1, které přišlo po dlouhé pauze. Tu skladatel v pořadu vysvětluje zdravotními problémy, z kterých se naštěství dostal. „A také jsem se věnoval rodině. Prostě život není jen muzika non stop,“ vysvětluje autor, který dobrovolně přestal koncertovat a dnes se hudbou zabývá pouze jako skladatel. To si může dovolit i díky tomu, že v minulosti zkomponoval takové množství hudbu, která mu dnes zaručuje „určitý příjem, který vůbec není špatný“.

V pořadu se věnujeme i starším Hammerovým dílům. Nejvíce hrdý je skladatel českého původu na svou hudbu ke kriminálnímu seriálu Miami Vice, za kterou získal dvě ceny Grammy. „Je to něco, co se mi povedlo a ještě to bylo úspěšné,“ pochvaluje si.

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Regiony

Regiony

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web