Eternal Seekers v Třikrát z Proglasu: 13. 1. 2009

Jedním z nejpozoruhodnějších hudebních počinů uplynulého roku je společné album zpěvačky Lenky Dusilové, jazzové pianistky Beaty Hlavenkové a souboru Clarinet Factory, nazvané Eternal Seekers. Představíme si je v profilové rubrice Třikrát z Proglasu v úterý 13. ledna od 14.30.

Lenka Dusilová si nemůže stěžovat na nezájem odborné veřejnosti ani publika. Je několikanásobnou držtelkou ceny Anděl a vedle toho se už několik let drží v první desítce ankety Český slavík. Její nové album Eternal Seekers však o přízeň masového publika neusiluje – na to je příliš náročné.

V květnu 2007 se zpěvačka na jednom festivalu setkala se souborem Clarinet Factory a dohodla se s ním na spolupráci. „Do party“ přibrali jazzovou pianistku a skladatelku Baetu Hlavenkovou, se kterou Dusilová spolupracuje od roku 2004. Právě ony dvě jsou autorkami většiny skladeb na novém albu a obě se na něm prezentují i pěvecky. Žánrově lze album Eternal Seekers zařadit na pomezí akustické alternativní hudby a jazzu. Lenka Dusilová, která na své minulé desce spolupracovala s americkými hudebníky a některé své písně zpívala anglicky, se tentokrát rozhodla pro ryze českou tvorbu včetně zhudebněné básně Františka Halase. I to je velký posun oproti také dobrému, avšak žánrově naprosto odlišnému – poprockovému – albu Mezi světy.

Vedle piana Beaty Hlavenkové a čtyř klarinetů doprovází Lenku Dusilovou na jejím novém albu například bubeník Dano Šoltis a hráč na perkuse David Landštof.