Emil Viklický slavil na Hradě

25. dubna 2009 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V prosinci 2008 proběhly na Pražském hradě oslavy 60. narozenin klavíristy a skladatele Emila Viklického. Záznam z koncertu, na kterém vystoupila řada významných osobností (nejen) českého jazzu, vyšel na CD v rámci série Jazz na Hradě.

Pianista, skladatel a aranžér Emil Viklický patřil mezi první české hudebníky, kteří vystudovali proslulou Berklee College Of Music v americkém Bostonu. Tam se seznámil s řadou osobností amerického i evropského jazzu a od návratu do vlasti až dodnes se zahraničními kolegy pravidelně spolupracuje. Při jednom ze svých minulých vystoupení na Pražském hradě (2004) se například setkal s italským trumpetistou Frankem Ambrosettim a o tři roky později si v tomtéž prostředí zahrál s americkým trumpetistou Marcusem Printupem. S americkým saxofonistou Scottem Robinsonem natočil v roce 2003 album Summertime, v roce 1995 natočil album s britským saxofonistou Julianem Nicholasem a už v 70. letech intenzivně spolupracoval s americkým kytaristou Billem Frisellem.

Na CD Jazz na Hradě, věnovaném klavíristovým 60. narozeninám, se po boku Emila Viklického objevuje už zmíněný Nicholas, dále například belgický saxofonista a flétnista Steve Houben nebo americký bubeník Richard Weller. Chybět nemohou Viklického stálí spoluhráči: kontrabasista František Uhlíř a slovenský bubeník Laco Tropp. Na foukací harmoniku ve většině skladeb hraje německý hudebník Hendrik Meurkens.

Album obsahuje jak skladby zmíněných hostů (Nicholas, Meurkens), tak překvapivou coververzi Gilberta Bécauda (What Now My Love) a naopak zcela očekávaného Janáčka ve Viklického úpravě (In The Mists). Sám oslavenec na album přispěl pouze jednou skutečně autorskou skladbou, inspirovanou moravským folklórem (Aspen Leaf).

 

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web