Emil Viklický slavil na Hradě

25. dubna 2009 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V prosinci 2008 proběhly na Pražském hradě oslavy 60. narozenin klavíristy a skladatele Emila Viklického. Záznam z koncertu, na kterém vystoupila řada významných osobností (nejen) českého jazzu, vyšel na CD v rámci série Jazz na Hradě.

Pianista, skladatel a aranžér Emil Viklický patřil mezi první české hudebníky, kteří vystudovali proslulou Berklee College Of Music v americkém Bostonu. Tam se seznámil s řadou osobností amerického i evropského jazzu a od návratu do vlasti až dodnes se zahraničními kolegy pravidelně spolupracuje. Při jednom ze svých minulých vystoupení na Pražském hradě (2004) se například setkal s italským trumpetistou Frankem Ambrosettim a o tři roky později si v tomtéž prostředí zahrál s americkým trumpetistou Marcusem Printupem. S americkým saxofonistou Scottem Robinsonem natočil v roce 2003 album Summertime, v roce 1995 natočil album s britským saxofonistou Julianem Nicholasem a už v 70. letech intenzivně spolupracoval s americkým kytaristou Billem Frisellem.

Na CD Jazz na Hradě, věnovaném klavíristovým 60. narozeninám, se po boku Emila Viklického objevuje už zmíněný Nicholas, dále například belgický saxofonista a flétnista Steve Houben nebo americký bubeník Richard Weller. Chybět nemohou Viklického stálí spoluhráči: kontrabasista František Uhlíř a slovenský bubeník Laco Tropp. Na foukací harmoniku ve většině skladeb hraje německý hudebník Hendrik Meurkens.

Album obsahuje jak skladby zmíněných hostů (Nicholas, Meurkens), tak překvapivou coververzi Gilberta Bécauda (What Now My Love) a naopak zcela očekávaného Janáčka ve Viklického úpravě (In The Mists). Sám oslavenec na album přispěl pouze jednou skutečně autorskou skladbou, inspirovanou moravským folklórem (Aspen Leaf).

 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web