Dílna tradičních afrických polyfonií

23. května 2012 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Do tajů afrického zpěvu zavede účastníky červnové dílny Hlasohledu jedinečná kamerunská pěvkyně Coco Mbassi, spolupracovnice hudebníků jako Salif Keita či Richard Bona. Na dílně, která se uskuteční o víkendu 9. a 10. června, zasvětí zkušená lektorka Coco Mbassi účastníky do africké polyfonie, ale zároveň jim pomůže nalézt vlastní autentický hlasový projev. Dílna, které se může zúčastnit kdokoli bez ohledu na pěvecké zkušenosti, se uskuteční v Taiji Akademii v Riegrových sadech v Praze.

Coco Mbassi svou hudbu charakterizuje jako „strom s hlubokými africkými kořeny a větvemi, které sahají k vážné hudbě, soulu, spirituálu, jazzu, latinskoamerické hudbě i popu“. Kamerunská diva prý zpívala dřív, než začala vůbec mluvit. Protože pochází z rodiny, která byla hudbě vždy otevřená, od dětství nasávala veškeré hudební směry v jejich plné šíři.

Po přestěhování do Paříže absolvovala translatologii a začala zpívat jako doprovodná zpěvačka. Podílela se na projektech současné vážné hudby, spolupracovala ale i s francouzsko-africkým sborem Les Cherubins. Kromě vlastní hudební tvorby se může pochlubit spoluprací s nejrůznějšími umělci, jakými jsou například „zlatý hlas Afriky“ Salif Keita, pianista Tay Lema anebo kytarista a zpěvák přezdívaný „africký Sting“ Richard Bona. Působila i ve slavném souboru Cirque du Soleil, v jehož produkci Totem zpívala hlavní ženskou roli.

Coco Mbassi natočila dvě autorská alba, Sépia z roku 2001 a Sisea z roku 2003. Posledním vydavatelským počinem je živé DVD Coco Mbassi Tour. S písní Muenge MWA Ndolo z alba Sépie zvítězila v soutěži Découvertes pořádané francouzským Radio France Internationale. Dále získala Cenu německých kritiků a v roce 2002 byla nominována na cenu BBC World Music Awards. Se svou doprovodnou kapelou objela prakticky celý svět a kromě sólových vystoupení účinkovala na nejprestižnějších hudebních festivalech včetně Live 8 Concert, na který ji v roce 2005 pozval Peter Gabriel. Působila také jako hlavní vokalistka na dílnách afrických tanců v kulturních střediscích, na školách (program Měsíc černé historie) a na festivalech jako např. Womad.

(Oficiální tisková zpráva)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web