Dílny Hlasohledu nabídnou zpěv z Indie a Bulharska

„Projekt Hlasohled nabízí od roku 2006 jedinečný osobní zážitek všem účastníkům svých hlasových dílen. Pestré a inspirativní přístupy k lidskému hlasu a zpěvu, setkání s jinými kulturami, pocit sounáležitosti vznikající při společném zpěvu. To vše pod vedením lektorů z Česka i ze zahraničí.“ Tolik oficiální tisková zpráva. V rámci projektu Hlasohled vystoupí v září v Praze dvě zajímavé zpěvačky: jedna z Indie a druhá z Bulharska.

Zářijové dílny Hlasohledu nabídnou dvě hvězdná jména.

Suba Sankaran je dcerou slavného indického perkusisty Trichyho Sankarana, v současnosti žije v Kanadě, ale indické kořeny ji hudebně určily. Její skupina Autorickshaw, která hraje hudbu na pomezí world music a jazzu, získala řadu ocenění. Naživo se představí 9. září v Paláci Akropolis. Pražská dílna Suby Sankaran, kterou pořádá Hlasohled 6. září, bude věnovaná indické vokální tradici. Indická klasická hudba uchvacuje svou propracovaností a melodičností. Za použití různorodých hudebních nástrojů včetně hlasu (zpěvu a vokálních perkusí), kandžiry (jihoindického tamburinového bubnu) a šruti boxu (harmonického nástroje) povedou Suba Sankaran a její manžel Dylan Bell dílnu indické klasické hudby s důrazem na hlas a vokální perkuse. Účastníci se seznámí s repertoárem z jihu i severu Indie od tradičních písní až po autorské skladby ovlivněné indickou tradicí. Dílna je otevřena všem včetně začátečníků; znalost not není nutná.

Tzvetanka Varimezova z Bulharska vyučuje vokální techniky bulharské hudby mnoho let po celém světě a současně je aktivní koncertní umělkyní. Workshop, který pořádá v Praze od 18. do 21. září, se zaměří jak na bulharskou hudbu obecně, tak na konkrétní techniky používané bulharskými umělci. Velkým přínosem bude také pro zpěváky různých žánrů, kteří si chtějí rozšířit své technické možnosti.

Varimezova se narodila v bulharské Thrace. Vystudovala hru na tamburu (místní folklórní strunný nástroj) a klavír, vystupovala jako sólistka a asistentka dirigenta několika národních orchestrů a od roku 1989 působí jako sólistka souborů Cosmic Voices from Bulgaria a Les Grandes Voix Bulgares, které se specializují na bulharskou lidovou a ortodoxní hudbu. Od roku 2001 vyučuje balkánskou pěveckou techniku na katedře etnomuzikologie na Univerzitě UCLA v Kalifornii a řídí Balkánský ženský pěvecký sbor UCLA Superdevoiche. Je také uměleckou vedoucí proslulého sboru Kitka.

Suba Sankaran a Dylan Bell, 6. září, 10.00–17.30
DRUNA, Karlovo náměstí 24 (Braunův dům), Praha 1. Cena 950 Kč (800 Kč pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené). Dílna bude vedena v angličtině a tlumočena do češtiny.

Tzvetanka Varimezova, 18.–21. září, 16.30–21.00
Preslova 9, Praha 5-Smíchov. Cena 2100 Kč (1900 Kč  pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené). Dílna bude vedena v angličtině a tlumočena do češtiny.

(Oficiální tisková zpráva)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web