Alikvotní sbor Spektrum vydal CD Villarosa

Alikvotní sbor Spektrum vydal CD Villarosa

Na CD Villarosa, které pražský Alikvotní sbor Spektrum natočil na podzim roku 2009, najdete průřez současným repertoárem sboru: skladby vytvořené původně pro alikvotní sbor nebo sbor s alikvotními sóly, ale i původní sborové skladby, jejichž zvuk se Spektrum pokouší využitím alikvotních tónů obohatit. O tom, že Spektrum kráčí málo prošlapanou cestou, si bude redaktorka Radka Rozkovcová povídat se sbormistrem Janem Staňkem, který mimo jiné osobně předvede alikvotní zpívání na mikrofon olomouckého Studia Radim. Nalaďte si pořad z cyklu Jak se vám líbí ve středu 14. dubna 2010 v 19.15.

Jak Jan Staněk představuje Spektrum?

Naše zkoušky se od zkoušek "normálního" pěveckého sboru dosti liší. Méně nám záleží na počtu "odzpívaných" písniček a o to více se snažíme, aby již samotný ZVUK, který vydáváme, byl lahodný. Naše "hravé rozezpívávání" trvá někdy skoro celou zkoušku a naše fascinace zpívaným zvukem je občas taková, že nám ke studiu písniček nakonec nezbude skoro čas.

Umíme zpívat alikvotní tóny: většina zpěváků umí "NG" techniku i "BIRD" techniku, někteří zazpívají i "kargyru". Všichni se to naučili až v našem sboru (začátečníkovi trvá obvykle asi jeden rok, než se v alikvotním zpívání dostane na naši standardní úroveň).

Chceme při zpěvu v klasickém pěveckém sboru využívat alikvotních pěveckých technik. Proto je pro nás klasická hlasová sborová příprava stejně důležitá jako v normálních pěveckých sborech (ba spíše ještě víc). Umíme např. zazpívat klasicky dvojhlasně a přitom zazpívat alikvotně i další dva hlasy: Posluchač je zmaten – vnímá kompletní čtyřhlasou harmonii, přestože "normálně" slyší zní jen dva tóny. Umíme také např. zazpívat čistou kvartu a přitom nechat o dvě oktávy výše zaznít disonanci dvou alikvotních tónů ve vzdálenosti půltónu. A rádi si hrajeme s podobnými kouzly.

S hledáním repertoáru, v němž bychom mohli naše dovednosti využít, je trochu problém: skladatelé sborových skladeb s našimi možnostmi obvykle nepočítají. Zatím zkoušíme zpívat různé (většinou spíše pomalé) klasické sborové skladbičky a naše alikvotní tóny do nich přidávat. Zvuk je vždy zajímavý, i když ne každý posluchač ho umí akceptovat. Hledáme a vyzýváme proto mladé hudební skladatele ke spolupráci – aby pro nás ty správné písničky napsali.

(Jan Staněk, sbormistr, prosinec 2003)

Více na www.alikvotnispektrum.cz.

NyníKomorní hudba
Skladba: Partita číslo 3, E dur, BWV 1006 - Loure; Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Šporcl Pavel - housle
02:00Nejen chlebem (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web