Alibaba: Profil vítěze Porty

17. září 2010 Aktuality, Country, Folk Autor: Milan Tesař

Mezinárodní finále Porty v Ústí nad Labem letos o prázdninách vyhrála skupina Alibaba z Olomoucka. Kapela pod vedením Miroslava Vepřka se na vlnách Proglasu poprvé objevila v roce 2003. Její kapelník získal o rok později cenu Proglasu Za krásu slova na festivalu Mohelnický dostavník.

Alibabu z Horky nad Moravou jste mohli na vlnách Proglasu poprvé slyšet v dubnu 2003, kdy tato tehdy ještě neznámá skupina vystoupila živě v našem pořadu Jak se vám líbí. Později některé její písně bodovaly v naší posluchačské hitparádě Kolem se toč a kapela zazářila na řadě lokálních i celostátních festivalů. K jejím zatím největším úspěchům patří loňské vítězství v českém národním kole Porty letošní první místo v Mezinárodním finále Porty v Ústí nad Labem.

Skupina Alibaba několik let hledala svou tvář. Zkoušela akustickou i modernější country muziku, měla blízko k folku i trampské písni. S příchodem baskytaristy Petra Kolářem před čtyřmi lety se propracovala k bluesovému zvuku, ke kterému ji mimo jiné inspirovaly nahrávky nizozemské skupiny Livin Blues a také veličiny českého bluesového písničkářství, jako jsou nebo byli Petr Kalandra či Ivan Hlas. Tento repertoár Alibaba nabízí na svém třetím albu Mačkalov z roku 2009. Současně však začala fungovat i akustická swingová varianta skupiny, jejíž zvuk zachycuje loňské minialbum Nad Labem a kterou dnes potkáte na festivalech nejčastěji.

Alibaba je také dvojnásobným vítězem Mohelnického dostavníku a její kapelník Miroslav Vepřek je držitelem ceny Radia Proglas Za krásu slova.

V současné době skupinu tvoří Mirek Vepřek (kytara, zpěv), Jarka Vepřková (zpěv, perkuse) a Jirka Krbeček (kytara, harmonika, zpěv).