A hosté v archivu Proglasu

8. února 2010 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Vedle novinek různých žánrů se snažíme náš archiv obohacovat i archivními lahůdkami. Jedním z přírůstků ve vysílání Proglasu jsou skladby liberecké folkové skupiny A hosté z let 1983–92. Vedle jejího jediného oficiálního alba Slavnosti ticha se nám podařilo sehnat i soubor nevydaných studiových nahrávek.

Skladby liberecké skupiny A hosté jste donedávna mohli na Proglasu slýchat pouze zprostředkovaně: některé z nich (Slavnosti ticha, Vidět Everest) totiž do svého repertoáru zařadila o generaci mladší – a přesto momentálně velmi úspěšná – skupina Jarret. Nyní máte možnost na našich vlnách slýchat originály z alba Slavnosti ticha (1992) i ze starších studiových demonahrávek.

Kapela A hosté byla i v době své aktivní činnosti trochu neprávem opomíjená. Michal Jupp Konečný například psal v roce 1992 v recenzi: „Pečlivě ciselovaná a promýšlená tvorba, autorské hledání a tu a tam nějaký koncert. Víc o kapele vědí jen znalci a nejbližší okolí. Členové skupiny se realizují v aktivitách hraní blízkých: organizují koncerty i zájezdy na festivaly pro své příznivce, věnují se pedagogické, publicisté a nakonec i ediční činnosti. Jim to dává mnohé, kapela zatím vyzrává až najednou k překvapení samotných muzikantů je přes noc neoddiskutovatelnou severočeskou jedničkou.“ Šéfredaktor časopisu Folk & country tehdy A hosty přirovnal k AG Fleku: nejen co do žánru, ale třeba i kvůli tomu, že obě kapely pocházejí „z regionu“, tedy z periferie republiky.

Album Slavnosti ticha A hosté natáčeli v roce 1992 v rozhlasovém studiu v Ústí nad Labem. Vyšlo na LP desce u dnes už zapomenuté firmičky Rival. Kapelníkem a hlavním autorem písní byl Pavel Havlík, další skladby psal spřátelený Jan Strnad. Aranže byly kolektivním dílem (vedle Pavla Havlíka se zde uplatnil Mirek Ošanec a Honza Nikenday), ve zpěvu vynikala především Ivana Sekotová.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music