Závěrečný koncert 27. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu v Praze

Závěrečný koncert 27. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu v Praze
22. září 2022 Zveme na festivaly Autor: Štěpán Graffe

Závěrečný koncert 27. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském dnes bude patřit Davidu Cassanovi. Mladý francouzský varhaník patří k největším světovým hvězdám varhanního umění – interpretačního i improvizačního. Titulární varhaník protestantského kostela Oratoř Louvre v Paříži představí program nazvaný Pařížský ohňostroj.

„David Cassan je jedním z nejžádanějších umělců, proto jsme velmi rádi, že ve svém nabitém koncertním programu našel místo pro pražské vystoupení,“ uvedla ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Program se ponese ve francouzském duchu s romantickou hudbou Césara Francka, Marcelem Duprém a Mauricem Duruflém. Mimořádným zážitkem by mělo podle pořadatelů být uvedení Ptáka ohniváka od Igora Stravinského. Koncert i celý festival završí umělcova improvizace na téma z publika. Během koncertu bude k dispozici videoprojekce, díky níž mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Jako sólista vystupuje Cassan v koncertních sálech i katedrálách, na četných festivalech ve Francii a jiných evropských zemích, v Číně, Izraeli i v Jižní Americe. Spolupracuje s řadou významných symfonických i komorních těles a souborů. Věnuje se pedagogické a lektorské činnosti a pravidelně také zasedá jako porotce v mezinárodních soutěžích.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události pravidelně pořádá velikonoční koncerty, vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění peněz nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy. Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými čtyřmi manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8277 píšťalami největší v České republice. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abrahám Stark z Lokte. 

Zdroj: ČTK

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web