Začíná Hudební festivalZnojmo

Začíná festival

Čtrnáctý ročník festivalu přivítá světově uznávaný soubor Il Giardino Armonico, mezinárodně proslulou sopranistku Annu Prohasku, nabídne dva koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla a mnoha dalších. V 18 dnech od 12. do 29. července zazní 30 koncertů ve Znojmě a v okolí.

Největší akcí tohoto ročníku bude koncert italského orchestru staré hudby Il Giardino Armonico a sopranistky Anny Prohasky (29.7.). Orchestr Il Giardino Armonico nasbíral mnoho hudebních cen, mezi jinými i Grammy nebo Gramophone. Jak Il GIardino Armonico, tak i Anna Prohaska patří ke špičce v interpretaci staré hudby. Znojmo je jediné město v Česku, které si uznávaní hudebníci vybrali pro své turné Serpent & Fire (Had a oheň).

Myslím, že Serpent and Fire je zajímavou ukázkou toho, jak orchestr přináší do hudby pomyslný zvuk beranidla. Je to podle mě vlastně jako hard rock nebo heavy metal. Zpěvák se ve své melodii vznáší na divokých vlnách hudby a nechává se unášet nárazy melodie na skaliska,“ popisuje Anna Prohaska, cenami ověnčená sopranistka.

Mít na festivalu Il Giardino Armonico je pro nás velká pocta. Je to velká světová hvězda staré hudby. Loni jsme měli úžasný soubor Akademie für Alte Musik Berlin. Díky tomu, že se jim u nás líbilo, letos přijíždí Il Giardino Armonico, kteří si velmi pečlivě vybírají místa svých koncertů. Jde o nejlepší barokní orchestr světa a Anna Prohaska patří mezi pět nejlepších sopranistek dnešních dnů. Je to velká světová hvězda staré hudby a mít je na festivalu je velká pocta. Čekali jsme 8 let, než nás zařadili do turné,“ přiblížil Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Lahůdkou letošního ročníku festivalu jsou koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla. Ten vystoupí 21. 7. sólově na koncertu pod názvem Pavel Šporcl mezi tělem a duší. Speciální program na míru festivalu není ale jediným lákadlem koncertu. Netradiční bude i atypické kruhové řazení sedaček v jízdárně Louckého kláštera. Druhé vystoupení (24.7.) Pavla Špocla bude v triu společně s bratrem Petrem Šporclem, který je předním českým violoncellistou a s uznávaným klavíristou Karlem Košárkem.

Hudební festival Znojmo má vždy výborně propracovanou dramaturgii a styl. Jednotlivé koncerty každého ročníku tradičně spojuje mimohudební téma. Myslím, že je to jedinečný nápad. Letošní téma konfrontuje duchovno a pokušení. To se promítá do všech druhů umění již od pradávna, neboť je zásadní a týká se každého z nás,“ Pavel Šporcl.

Téma a ústřední dramaturgickou linku vnuknulo scénické oratorium italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho Svár duše s tělem (12., 13., 14.7.), které pořadatelé připravují ve vlastní produkci. Ve Znojmě pracuje více než 50členný umělecký tým v čele s dirigentem Romanem Válkem a režisérkou Ladislavou Košíkovou. V kostele sv. Michala připravují jedinečné zpracování tohoto alegorického nadčasového díla.

Snem snad každého dramaturga, pořadatele nebo hudebního tvůrce, je vystihnout nebo popsat univerzální příběh – jakýsi příběh příběhů, jenž by pak odpovídal na všehomír lidské existence. Takovou pralátkou je odvěký souboj duše a těla – pozemského s nadpozemským, dobra se zlem, snad i prvotní hřích Adama s Evou. Hudební festival Znojmo se letos nebál sáhnout hluboko do historie a představit publiku madrigalovou komedii – oratorium o sváru těla s duší Emilia Cavalieriho z roku 1600. Vnímavý divák bude překvapen, jak podobně uvažovali lidé na přelomu 16. a 17. století. Že otázky, které si dnes klademe, jsou velmi staré a dosud nezodpovězené.“ řekl umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

Jako každoročně objevuje festival nová netradiční místa pro konání koncertů. Letos se návštěvníci festivalu podívají do sálu konventu Louckého kláštera. Tyto prostory nejsou běžně návštěvníkům přístupné. Letos se po několika letech uzavřených prostor vrací do Althanského paláce v centru Znojma. V rámci Tour de varhany Martina Jakubíčka (22.7.) se nově posluchači podívají do kostelů ve Vratěníně, Gerasu a Retzu.

 

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music