Festival J. J. Ryby

Festival J. J. Ryby
9. září 2020 Zveme na festivaly Autor: Klára Beránková

„Co jde od srdce, jde k srdci“ Jakub Jan Ryba

Již třetí ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby začne letos 28. září 2020 zahajovacím koncertem v Rožmitále pod Třemšínem.

Cílem festivalu je především prezentace Jakuba Jana Ryby jako renesanční osobnosti a umělce mimořádných talentů. Rybův festival představuje nejen jeho duchovní a instrumentální hudební tvorbu, ale akcentuje i přesahy jeho literárního a edukativního díla. Ukazuje tedy pravou tvář Rybovy osobnosti nejen jako autora České mše vánoční. Festival představuje Rybovo dílo v takovém kontextu, v jakém ho zatím neznáte. Rybova hudba zaznívá ve špičkové interpretaci na místech Rybovy působnosti a s péčí, která mu náleží. Festival během čtyř týdnů nabídne šest koncertů, mši a workshopy. To vše na místech „Rybova kraje“: v Rožmitále pod Třemšínem, v Plzni, v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, na zámku v Březnici a ve Starém Rožmitále. Závěrečný koncert se uskuteční v Rybově rodišti v Přešticích.

Na koncertech vokálně-instrumentální, symfonické a komorní hudby se představí mladí i renomovaní umělci, kteří se ujmou nejen skladeb Jakuba Jana Ryby a také dalších autorů, zejména jeho současníků. Návštěvníci festivalu se mohou před každým koncertem těšit na dramaturgický úvod, a především na samotné umělce: hráčku na lesní roh Zuzanu Rzounkovou, která provede rožmitálskou premiéru Rybova Koncertu pro lesní roh a orchestr Es dur, dále na komorní soubory Rejcha Quartet, L´Armonia Ensemble a České filharmonické kvarteto, dále na houslistu Jiřího Sychu a cembalistu Filipa Dvořáka, na pěvkyně Markétu Böhmovou, Jarmilu Balážovou a Lucii Hilscherovou, na mistryně klávesových nástrojů Lindu Sítkovou a Jiřinu Dvořákovou Marešovou, a na dirigenty Věru Hrdinkovou a Jiřího Štrunce.

Titul Rybův junior mají letos v držení rovnou dvě tělesa: Symfonický orchestr Konzervatoře Plzeň, který vystoupí na zahajovacím koncertě v Rožmitále pod Třemšínem a na jeho repríze v Domě hudby v Plzni o den později, a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, který vystoupí 16. října na duchovním koncertě ve farním kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, kde bude dramaturgickým vrcholem uvedení díla Františka Gregora Emmerta „Magnificat“.

Dalším rysem aktivit Festivalu Jakuba Jana Ryba je podpora vzniku nové hudební tvorby. Na zahajovacím ročníku 2018 jsme uvedli skladbu Jaroslava Pelikána „Confessiones“, v roce 2019 jsme uspořádali 1. ročník skladatelské soutěže Jakuba Jana Ryby a v rámci letošního 3. ročníku uvedeme skladbu jejího laureáta Jana Bernátka s názvem „Čtyři písně na texty žalmů pro nižší hlas a varhany”. Jeho skladba zazní 16. 10. na duchovním koncertě ve Starém Rožmitále.

Festival Jakuba Jana Ryby 2020