Rýmařovský festival

Rýmařovský festival

V Rýmařově se bude letos v květnu konat první ročník hudebního festivalu.

Rýmařovský festival_2017 

 

 

Chcete se dozvědět více o účinkujících?

Smíšený pěvecký sbor Bruntál

Mgr. Jiřina Krystýnková - sbormistr

Historie sboru je velmi bohatá, sbor byl založen již v roce 1949 učiteli tehdejší Hudební školy v Bruntále. Nyní však ve stručnosti krátké zastavení nad posledními roky. V roce 2001 měl sbor 40 členů, v současné době má 34 aktivních členů všech věkových kategorií. Pracuje při ZUŠ Bruntál. Téměř 20 let má těsné přátelské vztahy se smíšeným pěveckým sborem Bel Canto z Gaszowic z Polska a každoročně se konají vzájemné návštěvy sborů spojené se společnými koncerty. K polským aktivitám patří i časté účinkování na Slezském trojoku, v jehož rámci sbor zpíval v roce 2002 v Katowicích, dále bývá sbor zván na Dožínky do Szczerbic, kde také vystupoval v rámci příhraniční spolupráce, vystupoval i ve Vídni. V červnu 2001 a 2003 sbor vyzpíval bronzové pásmo na mezinárodním festivalu Musica sacra Praga.

Do dalších soutěží se však již sbor nezapojoval. Svou pozornost soustředil zejména na region Bruntál. Vystupuje s pásmem vánoční a adventní hudby v okolních obcích, zejména však v Bruntále, koncerty jsou hojně navštěvovány a jsou u veřejnosti velmi oblíbené.

Nejen vánoční a adventní hudbu však sbor provozuje. Mezi pravidelná vystoupení patří i jím pořádaný každoroční Koncert sborů v polovině června ke dnům města Bruntálu a 24. 9. Svatováclavský duchovní koncert, oba v poutním kostele na Uhlířském vrchu u Bruntálu a další příležitostná vystoupení, např. letos v Mezině ke svátku matek dne 6. 5. 2017. Jen v letošním roce má sbor v plánu na 22 vystoupení. Sbor také spolupracuje s řadou jiných sborů, nejen v regionu Bruntál, které zve na svá vystoupení. Často se na koncertech sejdou i tři sbory, na závěr vystoupení pak zazní společné skladby v podání všech zpěváků a za doprovodu komorního souboru při ZUŠ Bruntál.

Sborový zpěv bývá proložen sólovými nebo instrumentálními výstupy žáků, či učitelů ZUŠ Bruntál. Program je velmi pestrý a poutavý, oživen je také hrou na píšťalové varhany. Všechny akce organizuje dirigentka a zároveň ředitelka školy Mgr. Jiřina Krystýnková. V malých obcích jsou koncerty na rozdíl od měst nejen kulturní záležitostí, ale i místem pro sousedská setkání. Videozáznamy z vystoupení sboru je možné shlédnout na níže uvedené adrese v sekci videa – youtube.

http://www.zusbruntal.cz/

 

 

Martin Kubát /*1975 v Ústí nad Orlicí/

je profesionální varhaník z východních Čech. Svoji profesionální dráhu započal na českobudějovické Konzervatoři, kde absolvoval obor hra na varhany (prof. M. Svobodová) a dirigování (prof. K. Fráňa a P. Chromčák). Svá studia rozvíjel na mnoha mistrovských kurzech s předními evropskými varhaníky (D. Roth, H. Hasselböck, E. Koimann, M. Sander, P. Eben a další).

K jeho největším úspěchům patří 2. cena na Mezinárodní varhanní soutěži v Mülheimu an der Ruhr a 1. cena na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě – varhanní improvizace.

V letech 1994 – 2000 působil jako katedrální varhaník v Českých Budějovicích, od roku 2000 vyučuje varhanní improvizaci, liturgickou hru a praktikum liturgické hudby na Církevní konzervatoři v Opavě. Jako člen redakční rady časopisu Varhaník působí od května 2008.

Jeho koncertní činnost je velmi bohatá, ročně absolvuje řádově dvě stovky vystoupení. Vedle klasických varhanních koncertů se specializuje na výchovné pořady s varhanní hudbou pro žáky mateřských, základních a středních škol. (O píšťalových varhanách, České baroko, J. S. Bach, W. A. Mozart, B. Smetana apod.). Je zakladatelem Mezinárodního varhanního festivalu v Českých Budějovicích. Umělecky spolupracuje se sólistou opery Slezského divadla v Opavě MgA. Zdeňkem Kaplem.

Pravidelně pořádá kurzy „Improvizace v liturgii“ pro kostelní varhaníky (Jihlava, Litomyšl, Počátky) a komponuje drobné varhanní skladby pro použití v liturgické praxi. Působí jako varhaník ve farnosti Dolní Újezd u Litomyšle. http://www.mkvarhanik.cz/

 

 

BcA. Lukáš Kubenka

Lukáš Kubenka (1975) je vnukem významného ostravského varhaníka a skladatele, profesora ostravské konzervatoře, Josefa Kubenky. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor duchovní hudba (varhany, varhanní improvizace, dirigování, gregoriánský chorál). Od roku 1999 vyučuje na Církevní střední varhanické škole v Opavě (od roku 2006 Církevní konzervatoř v Opavě) obory hru na varhany, varhanní improvizaci, liturgickou praxi a hymnologii a gregoriánský chorál. V roce 2000 založil při CSVŠ gregoriánskou scholu Bonifantes Opavienses, která účinkuje především při studentských bohoslužbách v kapli sv. Kříže v Opavě. V září 2009 byla jeho gregoriánská schola přizvána k aktivní spolupráci při návštěvě papeže Benedikta XVI. v ČR.

Od roku 2000 je hlavním varhaníkem v katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Koncertoval na mnoha místech v ČR, Itálii, Francii, Maltě a Německu. Byl aktivním účastníkem odborných kurzů interpretace varhanní hudby (prof. S. Landale, prof. L. Lohmann) a gregoriánského chorálu (Fr. Gregor Baumhof). Intenzivně se zajímá o stylovou interpretaci gregoriánského chorálu a hudby renesance a baroka. Pravidelně vede kurzy gregoriánského chorálu. Spolupracuje s významnými hudebními tělesy (Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův komorní orchestr, Pěvecké sdružení moravských učitelů, The Czech Ensemble Baroque Vocal Quintet).

http://lukaskubenka.cz

Hrají spolu od roku 2009. Na VŠMU v Bratislavě studovali komorní hru u prof. Jozefa Zsapky. Od roku 2013 každoročně nahrávají CD. Členové dua celoročně studují skladby českých i zahraničních autorů z oblasti klasické i soudobé hudby včetně jazzu. Pravidelně pořádají koncerty jak v ČR, tak v zahraničí: Slovensko, Polsko, v  roce 2016 absolvovali turné po Litvě. 

Na mistrovských kurzech získali zkušenosti od umělců: Alvaro Pierri, Duo Zsapka, Mie Ogura + Atanas Ourkouzounov, Marcin Dylla, Marek Nosal, Alina Gruszka. 

MgA. Michaela Meca

Narozena v roce 1988 v Ostravě, kde navštěvovala Janáčkovu konzervatoř u MgA. Jiřího Bystroně. Působila zde v dechovém orchestru, který získal 1. místo na Concerto Bohemia, později s orchestrem hrála i jako sólistka. Na soutěži konzervatoří ČR získala 3. místo. U MgA.Bystroně pokračovala bakalářským studiem na Ostravské univerzitě v Ostravě. Zúčastnila se mistrovských kurzů u flétnistů např.: V. Kunt, C. Nováková, E. Haupt, P. Bernold. Byla vybrána na stáž v rámci Erasmu na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden, kde ji vyučoval prof. Stephane Réty. Magisterské studium absolvovala na VŠMU v Bratislavě u doc. Dagmar Zsapkové. Nyní působí jako pedagog v ZUŠ Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou.

MgA. Jiří Meca

 

 

zdroj: tisková zpráva festivalu

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!