Ohlédnutí za festivalem Concentus Moraviae

Letošní ročník úspěšně doběhl do cíle, příští se již připravuje.

Festival CONCENTUS MORAVIAE v roce 2008 potřinácté nabídnul posluchačům příležitost propojit mimořádné hudební zážitky s návštěvou půvabných zámků a kostelů a procestovat během měsíce června řadu malebných měst a městeček Jižní Moravy a Vysočiny. V rámci festivalu proběhlo celkem 32 festivalových koncertů v 16 tradičních festivalových městech a v obci Dukovany, která se v letošním roce k akci připojila.

Program festivalu s podtitulem “Stará hudba z Visegrádu” připravila Barbara Maria Willi,. Poprvé v historii festivalu přizvala ke spolupráci dramaturgický tým sestavený z kolegů z jednotlivých visegrádských zemí. György Igric (Budapešť), Václav Kapsa (Praha), Adrian Rajter (Bratislava) a Marek Dyźewski (Wrocław) přispěli svou znalostní hudební historie i interpretů své domovské země k pestrosti a kvalitě festivalu. Letošní festival CONCENTUS MORAVIAE tak nabídnul velmi reprezentativní a mimořádně rozsáhlou přehlídku středoevropských souborů staré hudby.

Hostitelem zahajovacího koncertu 31. 5. se letos stalo Velké Meziříčí, které akci propojilo s oslavami 600 let udělení plných městských práv. Na slavnostním koncertě v kostele sv. Mikuláševystoupila s barokním programem slovenská Musica Aeterna. K vrcholům festivalu patřilo vystoupení slavného smyčcového kvarteta Quatuor Mosaïques s kvartety P. Vranického, J. Haydna a F. Schuberta na zámku v Boskovicích. Tradičním slavnostním koncertem hejtmana Jihomoravského kraje se stalo vystoupení maďarského orchestru Orfeo pod taktovkou éfdirigenta György Vashégyiho  v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích.

Česká televize natočila koncert Visegrad Baroque Orchestra pod vedením vlámského dirigenta Jose van Immerseela, který vyslechli posluchači v Zámeckém sále zámku v Mikulově. Záznam odvysílá ČT2 18. října ve 20:00 hodin. Zazněla díla J. Haydna, J. V. Stamice a J. A Štěpána. Zpestřením letošního ročníku byl Folklorní víkend, který se konal pod širým nebem. Folklorní inspirace středoevropské hudby rezonovaly 14. června v zámeckém parku v Moravském Krumlově ve vystoupeních českého souboru Czaldy Waldy Quartet a polské Transkapely, o den později na nově zrekonstruovaném nádvoří radnice v Ivančicích vystoupil fujarista Igor Hraško, Bezobratři a slovenské Pacora trio. Návštěvníci zámků ve Velkém Meziříčí a v Rájci-Jestřebí vyslechli virtuózní skladby představitelů polské houslové školy 18. a 19. století v podání Sirrky-Liisy Kaakinen a Zbigniewa Pilcha. Zazněly nejen kompozice pro dvoje housle, ale i Sonáta “Marlborough” K. Stamice pro violu d´amore a housle. Zajímavou visegrádskou spoluprací bylo představení “Tance čtyř národů”, na jejichž nastudování se podílel český soubor Collegium Marianum, slovenští Solamente Naturali a polský taneční soubor Cracovia Danza. Barevná vystoupení okouzlila diváky v Boskovicích a Náměšti nad Oslavou.Nevšední repertoár připravil pětičlenný maďarský mužský vokální soubor Voces Aequales. 22. června v kyjovském kostele Nanebevzetí Panny Marie ve společném vystoupení s folklorním sborem Villö zazněly mariánské duchovní písně také v lidové podobě, 23. června se unikátním opevněným kostelem sv. Jana Křtitele v Kurdějově nesly duchovní zpěvy J. Tinctorise a T. Stoltzera věnované maďarským královnám. Velké oblibě se tradičně těšil koncert v chrámu Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Polský vokální souboru Bornus Consort okouzlil publikum zpívanou mší podle dominikánských rukopisů ze 13. století. V pozdním sobotním odpoledni 28. 6. festival vyvrcholil slavnostním závěrečným koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Lysicích, kde se posluchačům představil špičkový maďarský barokní soubor Ensemble Philippe se sopranistkou Noémi Kiss.

Večer pak na závěrečný koncert navázal benefiční koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers se pičkovým klavíristou Karlem Košárkem. Výtěžek z koncertu podpořil projekt “Oprav si své prkno”, jehož cílem je sehnat prostředky na obnovu unikátní kulturní památky – dřevěné klasicistní kolonády s krytou pergolou, která je charakteristickou zahradní architekturou v areálu národní kulturní památky Státního zámku v Lysicích.

V roce 2009 se bude MHF 13 měst CONCENTUS MORAVIAE konat v období od 30. května do 27. června a tématem bude “Ladies first / Dámy mají přednost”. Dramaturgie připravuje renomovaný Švýcar Walter Labhart. Festivalové motto “Dámy mají přednost” je možno chápat doslova. Nejen v rámci zahajovacího koncertu, na jehož úvod zazní skladba v Brně narozené skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové, ale také na všech následujících koncertech mají komponující ženy přednost: každý koncert začne reprezentativním dílem některé skladatelky 19. nebo 20. století. Klasický program festivalu bude obohacen o vystoupení současných zajímavých českých interpretek, zabývajících se různými žánry (folklór, jazz, alternativní hudba, divadlo, literatura).

se bude MHF 13 měst CONCENTUS MORAVIAE konat v období od 30. května do 27. června a tématem bude . Dramaturgie připravuje renomovaný Švýcar Walter Labhart. Festivalové motto “Dámy mají přednost” je možno chápat doslova. Nejen v rámci zahajovacího koncertu, na jehož úvod zazní skladba v Brně narozené skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové, ale také na všech následujících koncertech mají komponující ženy přednost: každý koncert začne reprezentativním dílem některé skladatelky 19. nebo 20. století. Klasický program festivalu bude obohacen o vystoupení současných zajímavých českých interpretek, zabývajících se různými žánry (folklór, jazz, alternativní hudba, divadlo, literatura).