Marek Kozák hraje Liszta

Jeden z nejvýraznějších talentů nastupující mladé generace českých interpretů, mimořádně talentovaný klavírista a varhaník Marek Kozák, se představí na koncertě Jeneuesses musicales 26. dubna 2012 od 18 hodin ve společenském sále DKMO s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Jednou z vycházejících hvězd, která se představí na koncertu Jeneuesses musicales 26. dubna 2012 od 18 hodin ve společenském sále DKMO s Janáčkovou filharmonií Ostrava, je mimořádně talentovaný varhaník a klavírista Marek Kozák (*1993). Více než zdatně mu budou sekundovat třináctiletá "sběratelka" ocenění z klavírních soutěží Natalie Schwamová (*1999), která si již jako sólistka zahrála např. se Symfonickým orchestrem města Buenos Aires v Argentině, a hornista Petr Kozel (*1994).

Marek Kozák pro svou prezentaci tentokrát zvolil klavír, na který hraje od 4 let. V období studia na ZUŠ se stal laureátem několika soutěží (např. Pro Bohemia, soutěže ZUŠ pořádané MŠMT a jiné). Po základní škole nastoupil na Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, kde studuje čtvrtým rokem hru na klavír u Moniky Tugendliebové a hru na varhany u Martiny Zelové (jako varhaník se s JFO představil v roce 2009).

V roce 2010 získal 2. cenu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni a 1. cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích. Mezi jeho další úspěchy patří také čestné uznání a zvláštní cena za provedení skladby L. van Beethovena na Mezinárodní klavírní soutěži Beethovenův Hradec 2011. Ve stejném roce získal také 1. cenu, zvláštní cenu za provedení skladby F. Liszta a titul absolutního vítěze na Brněnské klavírní soutěži. I tentokrát zahraje Liszta, konkrétně jeho Klavírní koncert č. 1. Na otázku, zda si z Brna odvezl ocenění za provedení stejné skladby, odpovídá: “Na brněnské soutěži jsem byl oceněn za jinou skladbu. Byl to Rigolleto – Parafráze.”

Několikrát koncertně vystupoval na Slovensku, v Německu a v Polsku. Aktivně se zúčastnil mistrovských klavírních kurzů v Týně nad Vltavou pod vedením Prof. Ivana Klánského.

Vzhledem k tomu, že je Marek považován za nejvýraznější talent v nastupující české generaci varhaníků a zároveň je vynikající klavírista, naskýtá se otázka, zda se dají obě kariéry skloubit. “Co se týče mých dvou nástrojů, je těžko odpovídat. Myslím si, že dělat kariéru v obou nástrojích spíše nejde, než jde, jelikož nároky na dnešního umělce jsou dosti velké. O mých preferencích je celkem rozhodnuto, jelikož od října nastupuji na HAMU v Praze, kde budu studovat obor klavír ve třídě Prof. Ivana Klánského. Tím neříkám, že s varhanami je konec. Dost často vystupuji i na varhanních koncertech, proto s nimi končit nemůžu ani nechci. Profesionálně bych se rád zaměřil na klavír,”  říká Marek o svých plánech. A to jsme ještě nevyčerpali jeho veškeré hudební aktivity. Úspěchy sklízí i na poli kompozičním. Za Malou suitu č. 2 pro varhany získal 2. cenu na soutěži Generace 2009. Zajímalo nás, jestli momentálně Marek na nějaké skladbě pracuje. “Na kompozici už dlouho nenacházím čas. Jsem názoru, že už toho bylo napsáno dost, a nemyslím si, že bych byl člověk stvořený pro komponování,” vysvětluje Marek Kozák. A co o sobě Marek ještě prozradil? Že miluje jazz, u kterého relaxuje. A ve chvílích odpočinku nepohrdne ani dobrou detektivkou, nejlépe z dílny A. C. Doylea nebo A. Christie.

Program koncertu:

W. A. Mozart: Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur K 467

J. Vejvoda: Novelty concerto

F. Liszt: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Es dur

F. Liszt: Uherská rapsodie č. 2 d moll

Účinkují:

Natálie Schwamová – klavír (ZUŠ Praha)

Petr Kozel – lesní roh (JKGO)

Marek Kozák – klavír (JKGO )

Janáčkova filharmonie Ostrava

Jaroslav Brych – dirigent

Nečekaná návštěva Olina Nejezchleby

4-NejezchlebaOlin Nejezchleba má nové sólové album Nečekaná návštěva.

Regiony

Regiony

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music