Dvořákova Praha v prodeji

Dvořákova Praha v prodeji

Již nyní si můžete koupit vstupenky na koncerty letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční ve dnech 7. až 21. září 2018.

Letos se završí dvouletý cyklus festivalu, ve kterém klíčová programová řada Dvořák Collection představuje celou mistrovu tvorbu oratorní a kantátovou včetně jeho mše, v nichž se snoubí síla mnohačetného sborového zpěvu i sólistů s orchestrem. Slavnostní zahajovací koncert 7. září bude patřit úchvatnému spojení dvou géniů: Dvořákově kantátě na slova Svatební košile Karla Jaromíra Erbena. Za dirigentským pultem České filharmonie stane dirigent z nejpovolanějších Jakub Hrůša, Český filharmonický sbor Brno povede Petr Fiala a sólové party uslyšíme v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové, tenoristy Richarda Samka a basisty Svatopluka Sema. Monumentálním oratoriem Svatá Ludmila v kompletní verzi připomene 15. září Dvořákova Praha 100. výročí vzniku Československé republiky. Českou filharmonii v díle, v němž se kongeniálně spojuje Dvořákova hluboká víra s jeho neokázalým a upřímným vlastenectvím, opět povede Jakub Hrůša, Pražský filharmonický sbor Lukáš Vasilek, sólisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková, slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenoristé Richard Samek a Ondřej Koplík a slovenský basista Jozef Benci. Koncert bude živě přenášen na venkovní scénu na náměstí Jana Palacha, kde se k provedení v duchu české sborové tradice přidají před siluetou Hradčan četné česko-slovenské sbory. Myšlenka je inspirována velkolepým provedením Svaté Ludmily v roce 1904, při kterém účinkoval sbor čítající prý až 1 600 zpěváků.

Koncert 16. září nabídne oblíbenou Dvořákovu Lužanskou mši v téměř neznámé úpravě pro varhany a nižší smyčce, kterou autor upravil speciálně pro prostory Rudolfina. Toto unikátní provedení, nastudované přímo pro festival Dvořákova Praha, připravilo jedno z nejvýznamnějších hudebních těles věnujících se historicky poučené interpretaci, Orchestra of the Age of Enlightenment. To spojí síly se špičkovým anglickým sborem King's College Choir, dirigovat bude Stephen Cleobury a sólových partů se ujmou sopranistka Pavla Vykopalová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista Aleš Voráček a barytonista Roman Hoza. Zcela raritním programovým počinem bude uvedení Dvořákovy kantáty Americký prapor, kterou přednese 20. září Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebreichem a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm. Pěveckých partů se v jediné Dvořákově skladbě v anglickém jazyce, určené původně pro americké vlastence, zhostí anglický tenorista Oliver Johnston a australský barytonista Samuel Dale Johnson. Pro nadějné mladé pěvce bude Americký prapor jejich českým debutem. Dvořák Collection důstojně doplní 18. září Žalm 149 v interpretaci České filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera a Českého filharmonického sboru Brno a na závěrečném koncertě 21. září pak Slavnostní zpěv světového orchestru Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a Slovenským filharmonickým sborem se sbormistrem Jozefem Chabroněm. Sólistkou večera bude argentinská mezzosopranistka, přední interpretka a popularizátorka písňové tvorby Antonína Dvořáka, Bernarda Fink. V jejím podání zazní v rámci večera Dvořákovy Biblické písně.

V pěti komorních koncertech, které připravila jedna z celosvětově nejvyhledávanějších klarinetistek Sharon Kam, představí kurátorka pestrý a pozoruhodný hudební svět, ve kterém se pohybuje. Do Prahy v rámci komorní řady, festivalu uvnitř festivalu, přiveze dle svých slov své hudební jádro, lidi, se kterými hraje nejdéle a nejraději. 10. září se v klarinetových kvintetech Wolfganga Amadea Mozarta, Maxe Regera a Johannese Brahmse spolu s Sharon Kam představí vynikající houslistky Isabelle van Keulen z Nizozemí a Ulrike-Anima Mathé z Německa, odkud pochází i violista Volker Jacobsen, a violoncellista Gustav Rivinius. 11. září se představí věhlasný londýnský Belcea Quartet s programem vystavěným ze špičkových kvartetních děl tří různých období. Mozartův Smyčcový kvartet č. 22 B dur je vrcholným dílem klasicismu, Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F dur zvaný Americký je jedním z vůbec nejznámějších děl světové kvartetní literatury a Bartókův Smyčcový kvartet č. 6 je posledním kvartetním dílem velkého modernisty. Výjimečným bonusem letošní Komorní řady bude slavný Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta, který 12. září přednese v Rudolfinu Sharon Kam spolu s renomovaným a světoznámým orchestrem Academy of St Martin in the Fields s leaderem Tomo Kellerem. 13. září se komorní řada opět vrátí do intimního prostředí Anežského kláštera, společným jmenovatelem programu bude souzvuk klarinetu, violy a klavíru. K Sharon Kam se připojí její bratr Ori Kam, světově uznávaný violista, a mladý izraelský klavírista a skladatel Matan Porat, aby přednesli komorní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna, Johannese Brahmse, Clauda Debussyho a Bély Bartóka. Závěr komorní řady Dvořákovy Prahy bude patřit 17. září dvěma skladbám zásadních osobností hudby 20. století, Zjasněné noci, op. 4 Arnolda Schönberga a Kvartetu pro konec času Oliviera Messiaena. Sharon Kam sestavila speciálně pro tento večer mezinárodní soubor špičkových sólistů, v němž najdeme i jednoho z nejlepších českých houslistů současnosti a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka nebo dlouholetého člena Pražákova kvarteta violoncellistu Michala Kaňku.  

Programová řada Světové orchestry letos představí čtyři špičková evropská tělesa. 8. září spojí Camerata Salzburg se švédským dirigentem Danielem Blendulfem krásu Dvořákova romantického díla s moderním hudebním jazykem 20. století, jak jej nezapomenutelně dotvořil Leonard Bernstein. Jeho nedožité sté narozeniny připomene Serenáda podle Platónova Sympozia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí, v provedení jedné z nejžádanějších sólistek současnosti, nizozemské houslistky Janine Jansen. Slavný Academy of St Martin in the Fields v čele s Tomo Kellerem vystoupí 12. září. Vedle již zmíněného Mozartova klarinetového koncertu se sólovým partem kurátorky komorní řady Sharon Kam zazní Symfonie pro smyčce č. 10 h moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Symfonie č. 40 g moll Wolfganga Amadea Mozarta. 16. září si festivalovou premiéru zažije jedno z nejvýznamnějších hudebních těles věnujících se historicky poučené interpretaci Orchestra of the Age of Enlightenment pod vedením Stephena Cleoburyho, které společně se slavným sborem Choir of King´s College provede Dvořákovu Lužanskou mši v úpravě pro Rudolfinum, Schubertovu Mši G dur a Serenádu pro smyčce e moll Edwarda Elgara. V závěrečném koncertu Dvořákovy Prahy 21. září se po dvou letech vrátí do Rudolfina saská Staatskapelle Dresden, tentokrát s věhlasným dirigentem Manfredem Honeckem a mezzosopranistkou Bernardou Fink. Umělkyně, která se na Dvořákovu písňovou tvorbu celoživotně zaměřuje, přednese jeho Biblické písně. Dále zazní Fantazie, suita z opery Rusalka v orchestraci Tomáše Illeho a aranžmá Manfreda Honecka, Slavnostní zpěv, op. 113 a celý festival uzavře Symfonie č. 3 F dur Dvořákova velkého přítele Johannese Brahmse.

Nová programová řada věnovaná vynikajícím sólistům spojí tři značně rozdílné hvězdy klavírního nebe, Valentinu Lisitsu, mladou ukrajinskou umělkyni, fenomenálního ruského klavíristu střední generace Jevgenije Kissina a jednoho z největších mistrů klaviatury Krystiana Zimermana, vynikající nizozemskou houslistku Janine Jansen a izraelskou klarinetistku Sharon Kam. 8. září rozezní svůj vzácný nástroj, vyrobený ve Stradivariho dílně roku 1707, jedna z nejvíce ceněných houslistek současnosti, Janine Jansen z Nizozemska. Sólistka, známá především specializací na Mozartovo dílo, tentokrát za podpory komorního orchestru Camerata Salzburg vzdá hold stému výročí narození Leonarda Bernsteina a ujme se houslového partu v jeho Serenádě podle Platónova Sympozia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí. S velkými očekáváními budou jistě pohlížet odborníci i festivaloví návštěvníci k vystoupení klavírního mága Jevgenije Kissina na Dvořákově Praze. Po sólovém recitálu z roku 2013 přednese letošního 18. září jedno z neobtížnějších děl světové klavírní literatury, Klavírní koncert č. 1 Es dur Franze Liszta. Partnerem nad jiné povolaným mu bude Česká filharmonie pod vedením Petra Altrichtera. 19. září se v sólovém recitálu představí Valentina Lisitsa, skvělá ukrajinská klavíristka, jejíž příběh představuje novou realitu hudebního světa ve 21. století. Jejím prvním krokem do povědomí hudebního světa bylo totiž video, které umístila v roce 2007 na YouTube. Další nahrávky pak geometrickou řadou rozšířily řady jejích příznivců, přinesly jí smlouvu a 14 alb u prestižního vydavatelství Decca a dovedly ji až do Carnegie Hall, Zlatého sálu vídeňského Musikvereinu i londýnské Royal Albert Hall. V Rudolfinu zahraje Schubertův Labutí zpěv v úpravě Franze Liszta, Kašpara noci Maurice Ravela a oblíbené, leč interpretačně velmi náročné Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského. Zcela vrcholným zážitkem pak bude vystoupení jednoho z nejlepších klavíristů současnosti, legendárního virtuosa polského původu Krystiana Zimermana. 20. září přednese spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu Symfonii č. 2 pro klavír a orchestr, zvanou Věk úzkosti, od Leonarda Bernsteina. Sté výročí narození velkého amerického skladatele a dirigenta tak také připomene muž, který jej považuje za jednu z klíčových osobností, se kterými se na své umělecké dráze setkal. Koncertovali spolu nejprve v polovině 80. let a pak v začátkem 90. let nahráli s Vídeňskými filharmoniky Brahmsovy a Beethovenovy klavírní koncerty. „Byl to člověk, pro nějž hudba a život bylo jedno, žádný koncert během turné nebyl stejný. Dokázal přenést do hudby náladu dne, drobné zážitky, které spoluvytváří naše všední dny,“ řekl kdysi Zimerman.

Debutový den D bude patřit tradičně mladým talentům

Poslední prázdninovou neděli pozve Dvořákova Praha děti do Anežského kláštera a zvídavé festivalové příznivce na cestu po pražských stopách Antonína Dvořáka.

Tradiční ouverturou festivalu je akce Po stopách AD, která letošního 2. září v Praze zavede zájemce na místa, spojená se životem a dílem Antonína Dvořáka. V čele s tradičním fundovaným průvodcem Davidem Beveridgem zamíří například do kostela sv. Vojtěcha, kde Dvořák usedal za varhany, do bytu architekta a mecenáše Josefa Hlávky, kde se skladatel se svou chotí pravidelně setkával s řadou osobností, nebo k tzv. Dvořákovu domu v Žitné ulici, v němž skladatel prožil posledních sedmadvacet let svého života a kde vznikla podstatná část jeho díla. Výlet Po stopách A. D. dosud zavítal do Lužan (2013), středočeských Zlonic (2014), Vysoké u Příbramě (2015), Nelahozevsi (2016) a Kroměříže (2017).

Rovněž na 2. září připravili pořadatelé Rodinný den, na němž se děti mohou rozloučit s prázdninami, mimo jiné s hravou pomocí hned pěti vynikajících klavíristů. Odlehčené koncertní vystoupení, v němž Tomáš Víšek, Vít Gregor, Michal Novenko, Lubor Horák a Sylvia Georgijeva budou hrát sami a občas i současně, dětem připomene, že ani uctívaní klasikové vždy nepsali jen hudbu závažnou. Koncert s výstižným jménem Classic Piano Joke(r)s je součástí oblíbeného Rodinného dne, který se letos odehraje v atraktivním prostředí Anežského kláštera a děti zavede ve stopách Antonína Dvořáka do Anglie, Ameriky, rodné Nelahozevsi i na Vysokou do vily Rusalka.

Dvořákova Praha 2018 – přehled programových řad

 

Dvořák Collection

Oratorium, kantáty a mše

7 / 9     

Svatební košile - Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Svatopluk Sem, Český filharmonický  sbor Brno, Česká filharmonie, Jakub Hrůša

15 / 9   

Svatá Ludmila - Kateřina Kněžíková, Alena Kropáčková, Richard Samek, Jozef Benci, Ondřej  Koplík, Pražský filharmonický sbor, Česká filharmonie, Jakub Hrůša

16 / 9   

 

18 / 9   

Žalm 149 - Česká filharmonie, Petr Altrichter

20 / 9   

Americký prapor - Veronika Hajnová, Oliver Johnston, Samuel Dale Johnson, Slovenský filharmonický sbor, Jozef Chabroň, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Alexander  

Liebreich

 

21 / 9  

Slavnostní zpěv - Staatskapelle Dresden, Manfred Honeck, Bernarda Fink, Slovenský filharmonický sbor, Jozef Chabroň

 

 

Světové orchestry

Význačné zahraniční orchestry, dirigenti a sólisté

8 / 9

Camerata Salzburg, Daniel Blendulf, Janine Jansen

12 / 9

Academy of St Martin in the Fields, Sharon Kam

16 / 9

 

21 / 9

Staatskapelle Dresden, Manfred Honeck, Bernarda Fink, Slovenský filharmonický sbor, Jozef Chabroň

 

 

Komorní řada

Kurátorka Sharon Kam

10 / 9

Sharon Kam, Isabelle Van Keulen, Ulrike-Anima Mathé, Volker Jacobsen, Gustav Rivinius

11 / 9

Belcea Quartet

12 / 9

Academy of St Martin in the Fields, Sharon Kam

13 / 9

Sharon Kam, Ori Kam, Matan Porat

 

17 / 9

Sharon Kam, Josef Špaček, Roman Patočka, Ori Kam, Pavel Nikl, Michal Kaňka, Petr Nouzovský, Matan Porat

 

 

Velcí sólisté

8 / 9

Camerata Salzburg, Daniel Blendulf, Janine Jansen

12 / 9

Academy of St Martin in the Fields, Sharon Kam

18 / 9

Česká filharmonie Petr, Altrichter, Jevgenij Kissin

19 / 9

Valentina Lisitsa

 

20 / 9

Krystian Zimerman, Veronika Hajnová, Oliver Johnston, Samuel Dale Johnson, Slovenský filharmonický sbor, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Alexander Liebreich

 

 

Debutový den

8 / 9

Bomsori Kim, Lukáš Klánský

 

 

100 let republiky

15 / 9   

Svatá Ludmila

 

 

Bernstein 100

8 / 9

20 / 9

Janine Jansen, Camerata Salzburg, Daniel Blendulf: Bernstein Serenáda
Krystian Zimerman, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Alexander Liebreich: Bernstein - Age of Anxiety

 

Doprovodný program

 

2 / 2

Po stopách Antonína Dvořáka

 

2 / 2

Rodinný den

 

Zdroj: TZ festivalu

NyníRanní proud
Píseň: Goutons du plaisir (2023); Interpret: Genticorum; Album: Genticorum: Au coeur de l’aube
07:45Hudební kompas
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00Hudební tip týdne
09:45Písně
10:00Zprávy ČRo Plus

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!