Alikvotní sbor Spektrum koncertuje v předvánočním čase v Praze

Alikvotní sbor Spektrum koncertuje v předvánočním čase v Praze

Alikvotní sbor Spektrum z Prahy je zvláštní sbor. Umí krásně sborově zpívat a jako normální "klasický" pěvecký sbor obstojí i v náročné mezinárodní konkurenci. Jeho pěvecký projev je však mimořádný tím, že zpěváci sboru ovládají i techniku tzv. alikvotního zpěvu. Ta umožňuje vytvořit unikátní a krásný sborový zvuk, který je velmi svébytný a těžko s něčím srovnatelný. V prosinci vystoupí Spektrum s hosty a sólisty v Praze hned třikrát

Středa 10. prosince 2008 v 19 hodin
BENEFIČNÍ KONCERT V KOBYLISÍCH  – Komunitní centrum U Jákobova žebříku, o.s., U Školské zahrady 1, Praha 8

Sobota 13. prosince 2008 v 16 hodin
KONCERT NA ŠPEJCHARU V RÁMCI ADVENTNÍHO JARMARKU – Obec křesťanů, Na Špejcharu 3, Praha 7

Neděle 14. prosince 2008 v 17 hodin
(HLAVNÍ) VÁNOČNÍ KONCERT – Kaple Arcibiskupského gymnasia, Korunní 2, Praha 2

Na tomto koncertě budou hostovat hned dvě vynikající alikvotní zpěvačky: Kiva Šímová z Kanady a Anna-Marie Hefele z Německa.

 

Při alikvotním zpívání se zvláštním způsobem nastavují ústa tak, že v nich dochází k zesílení tzv. alikvotních tónů. Tato pěvecká technika má historické kořeny ve střední Asii (Mongolsko a Tuva), ale i v rituálních zpěvech tibetských mnichů. Do Evropy se tento způsob zpěvu rozšířil až v sedmdesátých letech minulého století a okouzlil mnoho zpěváků i posluchačů. Zejména v poslední době se tento způsob zpívání velmi rozvíjí.

Zpívání alikvotních tónů zní tak, jako kdyby při normálním zpěvu zněl navíc ještě tón podobný tónu flétny. Jeden hlas tak zpívá dvojhlasně! Z fyzikálních důvodů je ladění alikvotního tónu ve vztahu k normálnímu zpívanému tónu dokonale čisté. Alikvotně nelze zpívat falešně! Přítomnost zřetelných alikvotních tónů ve sborovém zvuku způsobuje pak jeho průzračnou čistotu a lahodnost.

Zpěváci Spektra absolvují pod vedením sbormistra Jana Staňka speciální hlasový výcvik a umí využít alikvotní tón v normálním (ale i občas velmi speciálním) sborovém repertoáru. Mezi ostatními alikvotními sbory je Spektrum unikátní právě tím, že spojuje klasický sborový zpěv s alikvotními technikami. Je jediným sborem tohoto druhu v České republice a jedním z mála na světě.

Kromě unikátních a speciálně pro sbor napsaných alikvotních skladeb má Spektrum v repertoáru jak duchovní hudbu 20. století (Duruflé, Rutter) a skladby renesanční (Arcadelt), tak i sborové úpravy lidových písniček či spirituály.

Spektrum v současné sestavě (18 zpěváků) zpívá již čtyři roky, má natočené CD "Zpráva z cesty(2005)“ a udržuje mezinárodní kontakty s mnoha alikvotními zpěváky a i s několika alikvotními sbory. 

Spektrum se momentálně připravuje na natáčení nového CD (srpen 2009) a koncertní cestu do Švýcarska.

 

(z podkladů sbormistra Jana Staňka)

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web