Hudba na kroměřížském zámku

Hudba na Kroměřížském zámku

Pořad Oktáva vás zve na zámek v Kroměříži. Vydáme se do doby dávno minulé, abychom pátrali po hudbě, která zde vznikala a která se tu hrávala.

V pátek 11. srpna 2017 si můžete v repríze poslechnout pořad o hudbě na kroměřížském zámku. Navštívíme nejen barokní zámek (který byl biskupskou a arcibiskupskou rezidencí), ale také nedaleký chrám svatého Mořice. V prvním dílu povídání budeme pátrat po hudbě, která zde zněla od doby baroka až po 19. století. Představíme si díla autorů Heinricha Ignaze Franze von Bibera, Pavla Vejvanovského, Jana Tomáše Kužníka (psaný taky Kuznik) a Antona Neumanna, kteří působili přímo v Kroměříži ve službách biskupů Viléma Prusinovského, Stanislava Pavlovského, Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, arcibiskupa Colloreda-Waldsee a biskupa Leopolda Egka.

Omlouváme se za chybné uvedení interpretů v tomto díle. Sbormistrem Moravských madrigalisů byl Jiří Šafařík. Nikoliv Miroslav Venhoda, jak bylo chybně uvedeno. Ten řídil Pražské madrigalisty. Zároveň došlo k faktické chybě. Jan Křtitel Tolar se někdy označuje jako Jan Křtitel Dolar. Jan Pecelius (Joannes Pecelius), český zvaný Jan Pec, byl jiný skladatel,  žijící sice v baroku, ale s Tolarem neměl nic společného. 

Za upozornění na chyby děkujeme všímavému posluchači muzikologovi panu Jiřímu Šafaříkovi, autoru knihy Dějiny hudby.

Jan Novotný
Moderuje: Jan Novotný
NyníDuchovní hudba
Skladba: Stabat Mater Dolorosa - Stála Matka uplakaná; Autor: Caldara Antonio; Dirigent: Christopers Harry; Soubor: The Sixteen
23.50Duchovní slovo
23.58Simeonovo kantikum
00.00Hymna a chorál Svatý...
00.05Blues: Blue Zodiac
00.30Písničky
01.00Vítejte, senioři

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music