Hudba na kroměřížském zámku

Hudba na Kroměřížském zámku

Pořad Oktáva vás zve na zámek v Kroměříži. Vydáme se do doby dávno minulé, abychom pátrali po hudbě, která zde vznikala a která se tu hrávala.

V pátek 11. srpna 2017 si můžete v repríze poslechnout pořad o hudbě na kroměřížském zámku. Navštívíme nejen barokní zámek (který byl biskupskou a arcibiskupskou rezidencí), ale také nedaleký chrám svatého Mořice. V prvním dílu povídání budeme pátrat po hudbě, která zde zněla od doby baroka až po 19. století. Představíme si díla autorů Heinricha Ignaze Franze von Bibera, Pavla Vejvanovského, Jana Tomáše Kužníka (psaný taky Kuznik) a Antona Neumanna, kteří působili přímo v Kroměříži ve službách biskupů Viléma Prusinovského, Stanislava Pavlovského, Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, arcibiskupa Colloreda-Waldsee a biskupa Leopolda Egka.

Omlouváme se za chybné uvedení interpretů v tomto díle. Sbormistrem Moravských madrigalisů byl Jiří Šafařík. Nikoliv Miroslav Venhoda, jak bylo chybně uvedeno. Ten řídil Pražské madrigalisty. Zároveň došlo k faktické chybě. Jan Křtitel Tolar se někdy označuje jako Jan Křtitel Dolar. Jan Pecelius (Joannes Pecelius), český zvaný Jan Pec, byl jiný skladatel,  žijící sice v baroku, ale s Tolarem neměl nic společného. 

Za upozornění na chyby děkujeme všímavému posluchači muzikologovi panu Jiřímu Šafaříkovi, autoru knihy Dějiny hudby.

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music