150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského

150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského
3. prosince 2021 Oktáva Autor: Martin Weisbauer

Dnešní díl Oktávy věnujeme českému skladateli Vojtěchu Adalbertu Říhovskému u příležitosti 150. výročí jeho narození (21. dubna 1871). Bude se jednat o reprízu z 14. 5. 2021.

Vojtěch Adalbert Říhovský proslul zejména v oblasti chrámové hudby. V pořadu uslyšíme, kromě zasvěceného výkladu, i dosud neznámé skladby, které jsme natočili s varhaníkem Ondřejem Muchou a zpěvačkou Gabrielou Němcovou speciálně pro tento pořad. A jelikož se jedná o pořad v mariánském měsíci květnu, otevřeme ho hned v úvodu ukázkou z Říhovského cyklu Deset zpěvů mariánských a mariánskými skladbami Říhovského pořad také zakončíme.

Hosty v našem pořadu budou sólová pěvkyně a klavírní pedagožka doktorka Gabriela Němcová, absolventka oboru sólový zpěv na UHK a oboru Hudební vědy na Masarykově univerzitě Brno a dále varhaník a pedagog Ondřej Mucha, který vystudoval Konzervatoř Evangelické akademie v Kroměříži, sbormistrovství chrámové hudby na Univerzitě v Hradci Králové a také obor hra na varhany na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě. V roce 2012 mu byla v rámci varhanní soutěže ORGANUM REGIUM Pardubice udělena cena za vynikající pedagogické vedení v oblasti varhanní pedagogiky.

Oba svedl dohromady zájem o duchovní hudbu a snaha znovu vzkřísit hudbu zapomenutých autorů. Veškeré ukázky v pořadu pocházejí také od těchto dvou hudebníků a zajímavostí je, že nebyly dosud nikde vydány a publikovány, Radio Proglas, které nahrávky pořídilo, o ně nyní obohacuje i svůj audioarchiv. V závěru pořadu zazní rovněž pozvání uvedených interpretů na své plánované koncerty, kde představí mimo jiné právě skladatele Říhovského.

Foto: www.pixabay.com