150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského

150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského

Pořad v souvislostech


150 let od narození skladatele Vojtěcha Říhovského
Budeme vysílat

Bohuslav Pavlas
Bohuslav Pavlas
Pohledy do dějin hudby
Vysílali jsme


Ať září císařova hvězda

Ať září císařova hvězda

Pohledy do dějin hudby
Audioarchiv
3. prosince 2021 Oktáva Autor: Martin Weisbauer

Dnešní díl Oktávy věnujeme českému skladateli Vojtěchu Adalbertu Říhovskému u příležitosti 150. výročí jeho narození (21. dubna 1871). Bude se jednat o reprízu z 14. 5. 2021.

Vojtěch Adalbert Říhovský proslul zejména v oblasti chrámové hudby. V pořadu uslyšíme, kromě zasvěceného výkladu, i dosud neznámé skladby, které jsme natočili s varhaníkem Ondřejem Muchou a zpěvačkou Gabrielou Němcovou speciálně pro tento pořad. A jelikož se jedná o pořad v mariánském měsíci květnu, otevřeme ho hned v úvodu ukázkou z Říhovského cyklu Deset zpěvů mariánských a mariánskými skladbami Říhovského pořad také zakončíme.

Hosty v našem pořadu budou sólová pěvkyně a klavírní pedagožka doktorka Gabriela Němcová, absolventka oboru sólový zpěv na UHK a oboru Hudební vědy na Masarykově univerzitě Brno a dále varhaník a pedagog Ondřej Mucha, který vystudoval Konzervatoř Evangelické akademie v Kroměříži, sbormistrovství chrámové hudby na Univerzitě v Hradci Králové a také obor hra na varhany na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě. V roce 2012 mu byla v rámci varhanní soutěže ORGANUM REGIUM Pardubice udělena cena za vynikající pedagogické vedení v oblasti varhanní pedagogiky.

Oba svedl dohromady zájem o duchovní hudbu a snaha znovu vzkřísit hudbu zapomenutých autorů. Veškeré ukázky v pořadu pocházejí také od těchto dvou hudebníků a zajímavostí je, že nebyly dosud nikde vydány a publikovány, Radio Proglas, které nahrávky pořídilo, o ně nyní obohacuje i svůj audioarchiv. V závěru pořadu zazní rovněž pozvání uvedených interpretů na své plánované koncerty, kde představí mimo jiné právě skladatele Říhovského.

Foto: www.pixabay.com

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web