Staří mistři na dobovém nástroji

Staří mistři na dobovém nástroji

Využijte jedinečnou možnost slyšet nově restaurované varhany v brněnské kapli Panny Marie Loretánské. Barokní jednomanuálový nástroj postavil v roce 1726 brněnský mistr varhanář Antonín Richter.

středa 28. června 2017 v 19.30 hodin

Brno, kaple Panny Marie Loretánské

 

HANA BARTOŠOVÁ

IRENA TROUPOVÁ – zpěv

 

Staří mistři na dobovém nástroji

 

 

Matthias Weckmann (1616–1674) Toccata e moll

 

Heinrich Schütz (1585–1672) Ich will den Herren loben

 

Josef Seger (1716–1782) Toccata a fuga C dur

 

Alberik Mazák (1609–1661) Sub tuum praesidium

Salve Regina

 

Ascanio Mayone (1565 – 1627) Toccata quarta

 

Michelangelo Rossi (1601–1656) Partita sopra La Romanesca

 

Claudio Monteverdi (1567–1643) Laudate Dominum

 

Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) Preambule a fuga C dur

 

Adam Michna z Otradovic (16001676) Česká mariánská muzika (výběr)

Svaté lásky labyrint

Archanjelské poselství

 

Václav Karel Holan Rovenský (1644–1718) Surrexit Christus Hodie

 

Jan Křtitel Kuchař (1751–1829) Fantasie e moll

 

Adam Michna z Otradovic (16001676) Loutna česká (výběr)

Panenská láska

Andělské přátelství

 

Jan Křtitel Kuchař (1751–1829) Partita in C

 

 

Hana Bartošová patří k předním českým varhaníkům a aktivním propagátorům české hudby v zahraničí. Absolvovala hru na varhany na brněnské konzervatoři u Josefa Pukla a na JAMU v Brně u Aleny Veselé. Své umělecké vzdělání dále rozšiřovala na mistrovských kurzech pod vedením význačných varhaníků. Těžištěm jejího repertoáru je česká hudba od baroka až po současnost, řadu soudobých děl provedla ve světové premiéře, zejména z tvorby brněnských skladatelů. Se zájmem koncertuje na historických nástrojích. Vyvíjí bohatou uměleckou činnost doma i v zahraničí, účinkovala téměř ve všech zemích Evropy, v Rusku a USA. Spolupracuje s řadou sólistů a hudebních ansámblů, natáčí snímky pro české i zahraniční rozhlasové a televizní společnosti a na CD. K dosavadním vrcholům její umělecké činnosti patří koncert na varhanním festivalu v italském městě Sant Elpidio a Mare pod záštitou Ennia Morriconeho, účinkování na Dnech české kultury ve francouzském Nancy, na slavnostních koncertech k zasedání Rady bezpečnosti EU v Praze a Koncertě pro Evropu ve vídeňském dómě sv. Štěpána pořádaném velvyslanectvím České republiky. V roce 2010 vystoupila se sólovým recitálem na festivalu k výročí vysvěcení kostela sv. Václava ve Spillville v USA. Americkému publiku se představila také v koncertním duu se svou dcerou Ivou, pianistkou. Věnuje se rovněž výchově mladých varhaníků, působí v soutěžních porotách. Je dlouholetou uměleckou ředitelkou a dramaturgyní mezinárodního Brněnského varhanního festivalu, je členkou Organ Ring Lux/Cz/Sk. V současné době působí jako předsedkyně Klubu moravských skladatelů.

 

Irena Troupová, česká sopranistka, získala mezinárodní uznání nejprve v oblasti historicky poučené interpretace staré hudby. Od 90. let, kdy žila v Berlíně, vystupovala na různých pódiích Evropy. Svůj repertoár postupně rozšířila o romantickou a moderní písňovou či operní tvorbu. Spolupracuje s mnoha českými a zahraničními umělci a hudebními tělesy, např. Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy, Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Plzeňskou a Hradeckou filharmonií. Podílela se na mezinárodně oceněné nahrávce opery Bohuslava Martinů Le jour de bonté (Den dobročinnosti) pro hudební agenturu Arco Diva, u níž vydala také komplet písní skladatele Viktora Ullmanna, zahynuvšího v Osvětimi. V minulém roce nahrála pro Český rozhlas nově objevenou skladbu Wolfganga Amadea Mozarta. Spolupracuje se soubory pro soudobou hudbu a se současnými skladateli Markem Kopelentem, Janem Duškem, Milošem Štědroněm, Jiřím Kadeřábkem, Jiřím Temlem a dalšími. Věnuje se též odkazu meziválečných autorů, např. Ervína Schulhoffa nebo Norberta von Hannenheima, žáka Arnolda Schönberga. Vedle své koncertní a operní činnosti působí pedagogicky na Janáčkově akademii múzických umění a je činná v mezinárodních interpretačních kurzech.

 

 

 

 

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web