Hudba a víra v průběhu věků

Hudba a víra v průběhu věků

Na Brněnském varhanním festivalu vystoupí Lucie Guerra Žáková a Jahodové duo - Pavla Jahodová - violoncello a Jiří Jahoda - housle.

středa 21. června 2017 v 19.30 hodin

Brno, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie

 

Program:

François Couperin (1668–1733) Offertoire sur les Grands Jeux

(Messe des Paroisses)

 

Jean-François Dandrieu (1682–1738) Une jeune Fillette


Johann Sebastian Bach (1685–1750) Chorál Jesus bleibet meine Freude BWV 147

z kantáty Herz und Mund und Tat und Leben

Preludium (Badinerie)

 

Antonio de Cabezón (1510–1566) Diferencias sobre el “Canto del Cavallero”

 

Juan Cabanilles (1644–1712) Batalla Imperial

 

Jan Jiří Benda (1714–1752) Grave z Koncertu pro housle e moll

 

Petr Eben (1929–2007) Valpuržina noc (z cyklu Faust)

 

Johann Sebastian Bach (1685–1750) Arioso z Kantáty BWV 156

 

César Franck (1822–1890) Chorál č. 3 a moll


Lucie GUERRA ŽÁKOVÁ umělecky působí ve Španělsku a Francii. Rodačka z Litomyšle absolvovala varhanní hru na Akademii múzických umění v Praze ve třídách Jana Hory a Jaroslava Tůmy. Své interpretační umění dále rozvíjela na vysoké umělecké škole v Hamburku a v domácích a zahraničních mistrovských kurzech. Zájem o francouzskou hudbu ji přivedl do Paříže a Toulouse, kde pokračovala ve studiích pod vedením světově proslulých varhaníků. Ve Francii se také začala zajímat o hru na cembalo, studium na tento nástroj dovršila u Giedre Lukšaitė-Mrázkové na Akademii múzických umění v Praze. Pravidelně koncertuje v České republice i zahraničí, vystoupila v mnoha zemích Evropy a Latinské Ameriky. V březnu tohoto roku podnikla koncertní turné po Japonsku. Ve spolupráci s francouzským varhaníkem Philippem Lécossais vytvořila cyklus tří hudebních pořadů pro varhany a průvodní slovo. V zahraničí se dlouhodobě snaží o propagaci české hudby. Ve Francii a Španělsku např. premiérovala dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce se čtenými texty J. A. Komenského. Vedle sólové koncertní činnosti se věnuje také komorní hře. Spolupracuje s různými instrumentalisty, zpěváky, vystupuje ve varhanním duu se svým manželem, španělským varhaníkem Carlosem Arturo Guerra Parra a cembalovém duu s pražskou interpretkou Petrou Žďárskou. Realizuje i netradiční vystoupení; letos např. koncertní program pro varhany a kastaněty doplněný dobovým tancem v historických kostýmech. Společně se španělskou tanečnicí Ludovicou Mosca představují publiku díla od renesance po soudobou hudbu. Se svým manželem založila Varhanickou školu v kastilské části Španělska, kde vyučuje hru na varhany na nedávno zrestaurovaných historických nástrojích z 18. století.

Jahodové duo představuje netradiční komorní sestavu, která v kombinaci violoncella a houslí upoutá posluchače svým příjemným souzněním a zvukovou barevností. Oba interpreti, manželé Pavla a Jiří Jahodovi, absolventi brněnské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, jsou renomovanými umělci, kteří se uplatňují jako sóloví, komorní i orchestrální hráči. K prestižním vystoupením dua patří účinkování při různých jednáních společenských a kulturních organizací v evropském kontextu. Pavla Jahodová rozšiřovala svou interpretační erudici prostřednictvím stipendijních pobytů, podílela se na mnoha hudebních projektech s českými a zahraničními symfonickými nebo komorními orchestry. Je zakladatelkou smyčcového kvarteta Beladona Quartet. Spolupracovala s významnými osobnostmi hudební kultury. Jiří Jahoda je zakladatelem a primáriem souboru Moravské klavírní trio. V roce 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Několik let působil v brněnské filharmonii a do roku 2006 vykonával činnost koncertního mistra orchestru Městského divadla v Brně. Je umělecky aktivní nejen v České republice; uskutečnil rovněž koncertní turné do mnoha evropských zemí i zámoří. Pravidelně se věnuje spolupráci s Českým rozhlasem a Českou televizí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web