Zelenka a Černohorský

Zelenka a Černohorský

Nedělní Koncert duchovní hudby má na programu Novoroční mši Jana Dismase Zelenky a Malé slavnostní nešpory a Loretánské litanie Bohuslava Matěje Černohorského.

 

V neděli 3. ledna 2016 se od 20.30 hodin v rámci Koncertu duchovní hudby vydáme za poklady české barokní hudby. O autoru první skladby - Janu Dismasi Zelenkovi se dokonce říká, že to byl český Bach.  Napsal 180 velkolepých vokálních děl, z nichž velkou část tvoří skladby duchovní. Z nich jsme k poslechu vybrali “Novoroční mši”. Je napsána na klasický liturgický latinský text s částmi Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus a Agnus Dei. Zelenka v ní vytvořil čtyři sólové party, které přednesou: Andrea Ihle - soprán, Brigitte Pfetzschner - alt, Ekkhard Wagner - tenor a Matthias Henneberg- bas. Dále zpívá Drážďanský chlapecký a katedrální sbor. Doprovází Staatskapelle Dresden. Nastudoval a provedení řídí Konrad Wagner.

Ve druhé části pak zazní loretánské litanie a takzvané malé nešpory katolického kněze, minority, varhaníka a barokního skladatele Bohuslava Matěje Černohorského. Originál litanií se ztratil. Uchovaly se pouze v opise s nadepsáním Litanie Loretane de Beatissimae Mariae Victoriae. To by znamenalo, že to byly litanie určené k svátku Panny Marie Vítězné – pravděpodobně zpívané k oslavě vítězství katolických vojsk při bitvě na Bílé Hoře roku 1620. To však není jisté, neboť při opisování not se často název skladby upravil podle potřeb kůru. Důležité je, že se noty zachovaly až do dnešních dnů.

Další, podstatně rozsáhlejší skladba z Černohorského tvorby – Nešpory – nesou název “Vesperae minus solenne”. Nešpory jsou večerní modlitbou církve. Ta se ale (na rozdíl od dnešních dnů) v baroku často provozovala veřejně, slavnostně a s bohatým hudebním doprovodem. Černohorský tyto nešpory vypracoval bez lesku žesťových nástrojů. Proto jsou pravděpodobně nazvány “minus solenne” – méně slavnostní. Přesto pro nás mohou být svátečním zážitkem.

Obě skladby Bohuslava Matěje Černohorského si poslechneme v nastudování českého souboru Societas Incognitorum v čele s Eduardem Tomaštíkem, za doprovodu souboru Hipocondria ensemble. Na Varhany hraje Pavel Černý.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web