Petrof Piano Trio představuje své nové CD

Petrof Piano Trio představuje své nové CD

v pořadu z cyklu Oktáva, tentokrát z olomouckého Studia Radim, v pátek 19. listopadu 2010 v 16.55 a v repríze ve středu 24. listopadu 2010 v 0.05. Hosty Radky Rozkovcové budou houslista Jan Schulmeister a violoncellista Kamil Žvak. Debutové CD ansámblu nese název Haydn – Schumann – Brahms. Kromě toho, že hosté představí Petrof Piano Trio, uslyšíte tři ukázky ze zmíněného CD, o které můžete v tomto článku soutěžit. Po odvysílání bude pořad zařazen v našem audioarchivu.

PETROF PIANO TRIO vzniklo v roce 2009 z iniciativy houslisty Wihanova kvarteta Jana Schulmeistera. Jeho členy jsou renomovaní komorní hráči, kteří do souboru přinášejí zkušenost již pětadvacetileté koncertní činnosti houslisty a "mladou hudební krev" klavíristky a violloncelisty.
Ve stejném roce se soubor stal rezidenčním triem společnosti PETROF, která svou tradicí a kvalitou soubor zaštítila a jen podtrhuje záměr umělců o spojení umění na té nejvyšší úrovni.
Repertoár tria zahrnuje díla skladatelů raného klasicismu po impresionismus (Haydn, Mozart, Schumann, Brahms, Dvořák, Lalo, Fauré, Debussy atd.). Soubor se také věnuje nastudování děl soudobých skladatelů, kteří obohacují jeho repertoár o skladby konce 20. století.
(Text převzat z webových stránek http://www.petrof.cz/petrof-piano-trio.html)

Martina Schulmeisterová

se narodila v roce 1978 v Havlíčkově Brodě. Hře na klavír se začala věnovat již v raném dětském věku pod vedením Blanky Skálové. Následně pokračovala na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži u MgA. Vandy Jandové (1992–1998) a svá studia dovršila na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě doc. Aleny Vlasákové (1998–2003).
Během studia na sebe upozornila mnoha výraznými úspěchy v národních i mezinárodních klavírních soutěžích. V roce 1993 získala 2. cenu na mezinárodní soutěži v Košicích, stala se finalistkou mezinárodních klavírních soutěží v německém Ettlingenu (1994) a „Beethovenova Hradce“ (1996). Na mezinárodní klavírní soutěži „A.M.A. Calabria“ v italském Lamezia Terme (1999) získala medaili a diplom finalisty, o rok později 2. cenu a titul laureáta mezinárodní soutěže „Forum Internationale“ ve Vicenze (Itálie) a v následujícím roce se setkala se stejným úspěchem na soutěži „Musical Performance and Pedagogics“ v Helsingoru v Dánsku.
Své hudební vzdělání zároveň obohacovala na mezinárodních interpretačních kurzech ve Výmaru v roce 1999 u Arne Torgera (Německo), Tatiany Zagorowske (Rusko) a H. Leygrafa (Rakousko), v roce 2000 ve Vicenze v Itálii u Eleonory Tkach (Ukrajina), v následujícím roce v Helsingoru (Dánsko) u Marie Korecke-Soszkowske (Polsko) a v roce 2002 v Praze u Eugena Indjice.
Je hostem mnoha českých i zahraničních pódií v Polsku, Anglii, Francii, Nizozemí, Itálii, Slovensku, Dánsku, Číně i Taiwanu. Jako sólistka spolupracuje s předními českými ansámbly (Wihanovo kvarteto a další) a orchestry.
Od roku 2002 je pedagogem klavírní hry na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži.

Jan Schulmeister

se narodil v roce 1964 v Olomouci, vystudoval Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedením svého otce Mgr. Jana Schulmeistera (1979–1985) a Akademii muzických umění (AMU) v Praze ve třídě prof. Antonína Moravce (1985–1989). Mistrovskou třídu Mnichovské vysoké hudební školy dokončil v roce 1992. Poté následovala řada mistrovských kurzů v Paříži, Hannoveru a Basileji.
Od roku 1985 působí jako houslista ve Wihanově kvartetu, se kterým získal řadu mezinárodních ocenění. Soubor získal v roce 1988 1. cenu v Mezinárodní hudební soutěži festivalu Pražské jaro, v roce 1990 zvítězilo Wihanovo kvarteto v Mezinárodní hudební soutěži komorních souborů v Trapani na Sicílii, o rok později získalo 1. cenu v prestižní mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně a v roce 1996 získal soubor bronzovou medaili v soutěži Music Festa v Japonské Osace.
Jan Schulmeister koncertuje v Evropě, USA, Japonsku, Austrálii, Novém Zélandu a Blízkém východě. Od roku 1998 je Jan Schulmeister činný i pedagogicky na mistrovských kurzech v Anglii a USA.
V sezónách 2004–2006 byl s Wihanovým kvartetem navržen na cenu Královské filharmonické společnosti v Anglii za přínos v oblasti komorní hudby. S ním také natočil 40 CD, přičemž některé z nich dostaly řadu ocenění u nás i v zahraničí.
V roce 2007 realizoval spolu s manželkou CD s Bachovými varhanními triovými sonátami (BWV 525–530) v transkripci pro housle a klavír. Nahrávka v této úpravě je světovou premiérou.
Jan Schulmeister hraje na nástroj z dílny Jana Baptisty Dvořáka z roku 1879.

Kamil Žvak

se narodil v roce 1981 ve Vsetíně. Hře na violoncello se začal věnovat v šesti letech pod vedením Mgr. Zdeňky Pimkové. Dále pak pokračoval u stejné profesorky i na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Svá studia hudby pak zakončil na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Miroslava Petráše. Své vzdělání si rozšiřoval na kurzech staré hudby ve Valticích – prof. Irmtraud Hubatschek, stejně jako na Internationale Sommerakademie Semmering u prof. Tobiase Kühne a prof. Tomasze Strahleho, stejně tak na Master Class u Annera Bylsmy, Petera Wispelweye či Lubomira Georgieva.
Zúčastnil se řady mezinárodních soutěží, např. Heranovy violoncellové soutěže či Konkurzie Kamzimierza Wilkomirskogo v Poznani.
V současnosti hraje na nástroj Tomáše Haškovce z roku 2003. Je vyhledávaným komorním hráčem a vystupuje v celé řadě evropských zemí i jako sólista.

Soutěž o CD Petrof Piano Trio: Haydn – Schumann – Brahms

Pokud se chcete zúčastnit soutěže o toto CD, napište na adresu rozkovcova@proglas.cz s předmětem zprávy PETROF odpovědi na tyto otázky:
  • Která věta Haydnova Klavírního tria G dur (Hob. XV/25) je zkomponována ve formě ronda?
  • Jak se jmenovala manželka Roberta Schumanna, vynikající klavíristka?
  • Se kterým známým českým hudebním skladatelem se přátelil Johannes Brahms?

Soutěž trvá do úterý 30. listopadu 2010 do 12.00. O jejích výsledcích budeme účastníky informovat opět e-mailem.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web