Pärt, Šostakovič

Pärt, Šostakovič

Na programu nedělního Konceru vážné a duchovní hudby jsou tři skladby: „Pašije našeho Pána Ježíše Krista“ a „Trisagion“ od Arvo Pärta a Symfonie "Babij jar" Dmitrije Šostakoviče.

Úvod bude patřit Pärtovým pašijím. Text příběhu ukřižování Ježíše Krista si vybral z JanovaArvo Part evangelia. Ježíšovy výroky zhudebnil basovými sóly, která nastudoval Michael George, Piláta tedy tenorovou roli přednese John Potter. Dále uslyšíme Soubor Paula Hilliera, který řídí Paul Hillier.

Druhá skladba z tvorby Arvo Pärta má symfonický charakter. Přesto se v ní zrcadlí duchovní podtext: „Svatý, svatý, svatý Pán, Bůh zástupů! Nebe i země jsou plny Tvé slávy“.Skladbu nazvanou „Trisagio“vám nabídneme v nastudování Litevského komorního orchestru, který řídí Saulius Sondeckis.

Také poslední skladba Koncertu vážné a duchovní hudby bude odrážet mimohudební dmitrij_sostakovicmyšlenku. Třináctá symfonie Dmitrije Šostakoviče byla totiž silně ovlivněna hrůznou událostí druhé světové války. Roku 1941, deset dní poté, co nacisti dobyli Kyjev, byli všichni židé naháněni do předem vykopaných příkopů a na místě zastřeleni. Zemřelo 33 771 lidí. Místo, kde k tomu došlo se nazývá Babij jar. Stejnojmennou symfonii Dmitrije Šostakoviče uslyšíme z nahrávky Českého filharmonického sboru Brno a Beethoven orchestru Bonn s dirigentem Romanem Kofmanem. Basový sólový part přednese Taras Shtonda.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web