Orpheus Britannicus – koncertní program pro flétnu a loutnu

Orpheus Britannicus – koncertní program pro flétnu a loutnu

Hráč na zobcové flétny Jan Kvapil a loutnista Jan Čižmář představí v pořadu z cyklu Jak se vám líbí svůj koncertní program Orpheus Britannicus, který posluchačům zpřístupňuje skladby z britských ostrovů přibližně z let 1600–1740. Rozhovor doplní ukázky z demonahrávky z koncertu proběhnuvšího v loňském roce. Poslouchejte Proglas ve čtvrtek 4. března 2010 od 19.15, nebo si pořad po odvysílání najděte v archivu.

 

V pořadu zazní tyto skladby

Ukázky z demonahrávek, zejména z koncertu, který se konal 13. září 2009 v Kozlovicích.

 • Anonym: The Fairy Masque (Courtly Masque Dances, British Library Ms., c. 1624
 • Francesco Barsanti (1690–1772): The Bonny Earl of Murray (A Colection of OldScots Tunes, 1742)
 • Turlough Carolan (1670–1738): Dr. John Stafford (Carolan’s Receipt), Carolan’s Draught, Mrs. Power (Carolan’s Concerto)
 • John Eccles (c. 1668–1735): A Division on a Ground (The Division Flute, 1706)
 • Nicola Matteis (znám c. 1670–1713): Ground after the Scotch Humour (Ayrs for the Violin, 1685
 • Jacques-Martin Hotteterre (1674–1763): 4 preludia z L’art de preluder
 • Giovanni Girolamo Kapsberger (c. 1580–1651): Toccata seconda Arpeggiata
 • Matthew Locke (c. 1622–1677): Suita č. 1 in D – Ayre, Courante (For Severall Friends, c. 1665)
 • John Banister (c. 1624–1679): A Division on a Ground (The Division Flute, 1706)

Profily umělců

Jan Kvapil

studoval hru na zobcovou flétnu na Royal Academy of Music v Londýně u Petera Holtslaga a na konzervatoři v Linci u Carin van Heerden, svá studia završil získáním pedagogického diplomu Licenciate of the Royal School of Music (Londýn, 2001). Vystupoval s mnoha renomovanými českými i mezinárodními ansámbly specializovanými na starou hudbu (Academia Daniel, Capella Rudolphina, Michael Consort....) na koncertních pódiích doma i za hranicemi (Rakousko, Itálie, SRN, Anglie, USA...), pravidelně nahrává pro rozhlas, televizi i hudební vydavatelství. Jako sólista spolupracoval i s komorními orchestry moderních nástrojů (Talichův komorní orchestr, Moravská filharmonie Olomouc ad.), podílel se též na premiérách skladeb českých soudobých autorů (R. Z. Novák, soubor Agon). V centru jeho zájmu stojí pedagogická činnost, založil První víkendovou školu hry na zobcovou flétnu v Praze, kde se zaměřuje především na výuku učitelů ZUŠ. Současně probíhají pod jeho vedením na mnoha místech republiky pravidelné semináře, jejichž náplní je vzdělávání pedagogů. Je uměleckým ředitelem Letní školy staré hudby v Prachaticích, na níž vyučují špičkoví naši i světoví  hráči a učitelé. Spolu s Evou Kvapilovou je autorem Flautoškoly, řady učebnic hry na zobcovou flétnu. Publikuje též v hudebním tisku a překládá odbornou literaturu. Od roku 2004 vyučuje hlavní obor Hra na zobcovou flétnu na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a od roku 2006 působí na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Jan Čižmář

je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Se soubory a orchestry jako např. Orchestra of the Age of Enlightenment, 18th Century Orchestra, Ensemble Elyma, European Union Baroque Orchestra, Cappella Amsterdam a mnohými dalšími vystupuje napříč Evropou. Po ukončení studia hry na kytaru u Vladislava Bláhy a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat klasickou kytaru u Carlose Bonella na Royal College of Music. Tam se také intenzivněji začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu historických loutnových nástrojů pokračuje na Královské konzervatoři v holandském Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held a Mike Fentross. Mimo to absolvoval mistrovské kurzy u Hopkinsona Smithe, Evangeliny Mascardi a Christiny Pluhar. Českému publiku je znám především jako klasický kytarista, nicméně má za sebou i bohatou hudebně-divadelní a muzikálovou praxi (spolupáce s Městským Divadlem Brno a Národním Divadlem Brno, španělské turné hry Elisabeth I: El ultimo baile s pověstnou Lindsay Kemp Company). Byl zakladatelem a šéfredaktorem českého časopisu Kytara a pravidelně přispívá i do dalších hudebních periodik. Jako hudební redaktor působil v několika vydavatelstvích (např. Bärenreiter). S vokálním souborem Vox Luminis nedávno pro label Ricercar nahrál CD s duchovní hudbou Domenica Scarlattiho. Vyučuje na hudební akademii v Katowicích, je lektorem kurzů u nás i v zahraničí.

Termíny nejbližších koncertů Jana Kvapila a Jana Čižmáře

Program Seicento e settecento

11. dubna 2010

 • 14.00 ZUŠ Dolany
 • 16.00 ZUŠ Bohuňovice
 • 18.00 ZUŠ Štěpánov

12. dubna 2010  

 • 19.00 kostel Českobratrské církve evangelické, Blahoslavova 3, Valašské Meziříčí

13. dubna 2010   

 • 19.00 Sněmovní sál minoritského kláštera, Opava

Program Orpheus Britannicus

24. května 2010

 • 17.00 OÚ Dlouhá Loučka
 • 19.30 OÚ Troubelice

25. května 2010       

 • 19.00 festival Dvořákova Olomouc, Klášterní Hradisko (Vojenská nemocnice Olomouc)
NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír As dur "Návrat do Paříže" (Le retour a Paris) op. 64 C 221 - Allegro non troppo ed espressivo; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Tůma Jaroslav - klavír
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web