Motýli Šumperk padesátiletí!

Motýli Šumperk padesátiletí!

Motýli Šumperk, dětský pěvecký sbor, vstupují do své 50. koncertní sezóny. Co pro své posluchače připravili (a že se jedná o akce rozprostřené do celého školního roku!), se dozvíte v pořadu z cyklu Oktáva v pátek 23. září 2011 od 16.55 nebo ve středu 28. září 2011 v 0.05. Hosty redaktorky Radky Rozkovcové byli v olomouckém Studiu Radim sbormistři Tomáš Motýl a Helena Stojaníková.

Motýli Šumperk za dobu své existence koncertovali ve většině evropských zemí a na svém kontě mají řadu ocenění z mezinárodních soutěží. Koncertují pravidelně nejen v Olomouckém kraji, ale spolupracují s dalšími pěveckými sbory po celé České republice. Dávají také prostor pro vzájemná setkávání zpěváků formou organizace společných koncertů a přehlídek.

Motýli Šumperk jsou dobře fungující společenství dvou stovek dětí ve věku od šesti do osmnácti let, a to ve čtyřech samostatných odděleních: Růžové děti, Barevné děti, Plameňáci a Motýli.

V omezeném čase třiceti minut pořadu Oktáva jsme se pokusili alespoň nahlédnout do zákulisí všech čtyř oddělení sboru, do práce sbormistrů, rozevřeli jsme partitury repertoáru, představili jsme spolupracovníky sboru, zavzpomínali jsme na zájezdy a soutěže pěveckých sborů.

Motýli Šumperk zvou na koncerty své jubilejní 50. sezóny. Jejich přesný rozpis najdete na webu www.motyli-sumperk.cz.

Pořad s Tomášem Motýlem a Helenou Stojaníkovou naleznete po odvysílání v našem audioarchivu.

K čemu mohou být léta strávená ve sboru dětem užitečná?

Odpovídá Tomáš Motýl: "Jsem naprosto přesvědčen, že mnohdy opovrhované sborové zpívání je cestou, jak se děti mohou naučit nesmírnou spoustu praktických věcí, které jim potom jsou v životě velmi k užitku. Já se nechci pouštět do toho, abych to všechno vypočítával, ale když sleduji to dítě od jeho šesti let celých následujících dvanáct let, od toho bezmocného tvorečka, který přichází s velkými obavami, po tu suverénní mladou dámu, která si poradí se vším, co ji může potkat, tak mám pocit, že v tom sboru se naučily mnoho ryze praktických věcí. Například naše bývalé děti, které se vracejí po letech, nám velmi nadšeně vyprávějí o tom, jak cestovaly do zahraničí, protože to pro ně nebylo nic nového, a jak si dokázaly věci zařizovat, protože to tak vlastně dělaly polovinu svého sborového života."

Nejbližší koncerty Motýlů Šumperk:

NyníKomorní hudba
Skladba: Velké duo Es-dur pro harfu, klavír a dva lesí rohy op. 38 - Adagio; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Boušková Jana - harfa, Hála Josef - klavír
02:00Kukadlo
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web