La Traviata

La Traviata

Pořad v souvislostech


Vstupenka na operu/operetu
Budeme vysílat

Vstupenka na operu/operetu
Vstupenka na operu/operetu
Vstupenka na operu/operetu
Vysílali jsme
Audioarchiv

Violetta, neboli Traviata je název opery Giuseppeho Verdiho, kterou budete moci na Radiu Proglas poslouchat po tři sobotní večery.

Pořad Vstupenka na operu bude La Traviatě patřit v sobotu 22. a 29. dubna a taky 6. května. Vždy od 21.20 hodin. Poprvé zazněla 6. března roku 1853 v Benátkách. Děj je vytvořen podle románu Dáma s kaméliemi Alexandra Dumase mladšího. Pojednává o mladé kurtizáně Violetě, která se pro lásku k Alfrédovi vzdá svého dosavadního života. Alfred ji odveze na venkov, kde společně šťastně žijí. Není to nedostatek peněz, ale jsou to hlavně výčitky Alfrédova otce, které nakonec těžce nemocnou Violetu přimějí vztah ukončit. Napíše dopis, ve kterém Alfrédovi namluví, že se jí stýská po rušném pařížském životě a odjede. Setkají se na plese, kde Violeta předstírá lásku k jinému muži. Alfred jí hodí do tváře peníze za její lásku. Tuto urážku vidí i Alfredův otec, který se ukryl, aby syna sledoval. Ztrápená nemocná Violeta živoří. Ví, že už Alfréda neuvidí. Ten ji, poté co mu otec řekne pravdu, vyhledá. Tuší, že jsou to poslední Violettiny chvíle. Společně sní o šťastném manželství. Violetta umírá. Je oplakávána nejen Alfredem, ale i jeho otcem, který pozdě lituje, že pokazil jejich vzájemné štěstí.
    Verdiho operu La Traviata můžete na Radiu Proglas slyšet z nahrávky, kterou v hlavních rolích natočili: Edita Gruberova (jako Violeta), Neil Shicoff (v roli Alfréda) a Giorgio Zancanaro (jako Alfrédův otec). Dirigentem snímku je Carlo Rizzi.

Textová dílna – vánoční album

textova-dilna_jeziskuTextová dílna Slávka Janouška natočila vánoční album.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Buggem Wesseltoftem

WesseltoftBugge_fotoMTesarPřečtěte si rozhovor s norským pianistou Buggem Wesseltoftem.

Iva Bittová & Čikori

bittova_cikori_AtHomePřečtěte si recenzi aktuálního CD Ivy Bittové a skupiny Čikori.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music