J. S. Bach: Markovy pašije

J. S. Bach: Matheuspassion

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby

Hospodin je spása spravedlivých
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

Stěžejním dílem Koncertu duchovní hudby Květné neděle budou Markovy pašije, jak je zhudebnil Johann Sebastian Bach. V závěru zazní ještě Lamentace proroka Jeremiáše z díla Giacoma Pertiho.

Na rozdíl od Matoušových a Janových pašijí se Markovy pašije Johanna Sebastiana Bacha provozují jen výjimečně. Je to asi dáno tím, že ve své původní verzi již dnes jako celek neexistují. Víme o nich, že byly poprvé provedeny v Lipsku, na Velký pátek 23. března roku 1731. Text podle Markova evangelia upravil Bachův oblíbený libretista Christian Friedrich Henrici, zvaný Picander. O rekonstrukci díla se v minulosti pokusilo mnoho hudebních badatelů. My uslyšíme úpravu, kterou vytvořil Dr Simon Heighes. Realizovali ji soubory: The Ring Ensemble of Finland a Barokní orchestr evropské unie pod taktovkou Roye Goodmana. Sólové party přednesou: tenorista Rogers Covey-Crump, který zpívá roli evangelisty, barytonista Gordon Jones, který ztvárnil Ježíše, altistky Connor Burrowes a Treble David James, tenorista Paul Agnew a barytonista Teppo Tolonen. 

Bachovy pašije v závěru Koncertu duchovní hudby doplní lamentace z Pláče proroka Jeremiáše, které zkomponoval  italský skladatel Giacomo Antonio Perti (1661-1756). Zpívat budou: Maura Pederzoli a Patrizia Vaccari - soprán, Alessandro Carmignani a Michel van Goethem - alt, Sergio Foresti - bas. Spoluúčinkuje Capella Musicale di S. Petronio di Bologna a varhaník Liuwe Tamminga. Dirigentem této nahrávky je Sergio Vartolo.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music