Hudební siesty Svatého týdne

Hudební siesty první části Svatého týdne

Pořad v souvislostech


Hudební siesta
Budeme vysílat

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Vysílali jsme

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Audioarchiv

Vstoupili jsme do Svatého týdne, ve kterém budeme všechny Hudební siesty vyplňovat postní duchovní hudbou.

V pondělí 15. dubna si poslechneme pašijová Responsoria, která vytvořil španělský renesanční skladatel a kněz Thomás Luis de Victoria, přezdívaný „španělský Palestrina“.

V úterý 16. dubna se vydáme do Anglie, kde ve 13. století vznikly vokální polyfonní skladby (pro nás dnes neznámých autorů) popisující prožitky Panny Marie pod křížem Ježíše Krista. K našemu poslechu je natočil soubor Anonymous 4. Na Radiu Proglas zazní poprvé.

První částí středeční Hudební siesty zazní skladba Francoise Couperina, kterou jste také z našeho vysílání ještě neměli možnost slyšet. Budou to tři Tenebrae neboli temné hodinky určené pro středu Svatého týdne. Po nich bude znít duchovní kantáta Georga Philippa Telenmanna “ Ach Herr! Lehr uns Bedenken wohl" „Ach Pane, nauč nás pamatovat, že jednoho dne zemřeme“.

Na Zelený čtvrtek jsme vybrali Skladby od renesance až po současnost oslavující nejsvětější svátost oltářní.

Velký pátek bude patřit oratoriu „Kajícníci u hrobu Vykupitele“, které zkomponoval Jan Dismas Zelenka. Jedná se pravděpodobně o zcela první oratorium českého skladatele. Dokončené bylo na Velký pátek 29. března roku 1736. Ve druhé části Hudební siesty jsou na programu první dvě ze tří vět Symfonie číslo 26 od Josefa Haydna s názvem "Lamentatione".

Bílá sobota nabídne jedno rozsáhlé instrumentální a jedno krátké vokální dílo. Čistě instrumentální skladba, nás zavede do roku 1604, kdy anglický renesanční skladatel a loutnista John Dowland napsal rozjímavou skladbu nazvanou Lacrimae aneb Sedm slzí. Po poesii se můžete těšit na sepolcro árii – tedy árii, která byla určena ke zpěvu u božího hrobu. Johann Sebastian Bach, který je autorem hudby, v ní zhudebnil text  „Zerfliese, mein Herze, in Fluten der Zähren“. Česky bychom řekli: „Rozplyň se, mé srdce, v toku slz“.

V době Svatého týdne budeme vysílat podstatně více duchovní hudby, než je obvyklé a to v různých odpoledních a večerních časech. Program najdete na: https://hudba.proglas.cz/klasika/planovany-program/ 

NyníDuchovní slovo
Skladba: Dvě árie z kantáty Tra le fiamme - Tra le fiamme tu scherzi; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Minkowski Marc; Sóla: Kožená Magdalena - zpěv
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kafemlýnek
01:00Komorní hudba
02:00Křesťan a svět
02:25Písně

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music