Čtvero ohlédnutí za Schubertem

Trojí ohlédnutí za

Pořad v souvislostech


Duchovní hudba
Budeme vysílat

Duchovní hudba
Duchovní hudba
Duchovní hudba
Vysílali jsme

Duchovní hudba
Duchovní hudba
Duchovní hudba
Audioarchiv

190 let uplyne v pondělí 19. listopadu 2018 ode dne, kdy zemřel Franz Schubert.

Bylo mu pouhých 31 let. Přesto se dodnes s velkou oblibou hrají jeho skladby. Na Radiu Proglas je můžete zachytit celkem čtyřikrát a ještě přidáme bonus. Kdy tedy co můžete slyšet?

V neděli 18. listopadu od 8.00 hodin ráno náš čeká poslech Schubertovy Mše číslo pět, v tónině As dur, katalogové číslo 678, která pochází z let 1819 až 1822. My ale budeme vysílat autorem přepracovanou verzi z roku 1826. Zazní z nahrávky, kterou přednesou sólisté: sopranistka Helen Donath, contraalt Ingeborg Springer, tenorista Peter Schreier a bas Theo Adam. Spoluúčinkuje Rundfunkchor Leipzig a Staatskapelle Dresden pod taktovkou Wolfganga Sawallische.

V neděli 18. listopadu od 20.30 hodin budete mít jedinečnou možnost vyslechnout si celé oratorium Lazarus. V rámci Koncertu vážné hudby, tedy v čase do desáté hodiny, zazní první dvě dějství tohoto velmi rozsáhlého díla. Poslední, třetí část budeme vysílat tentýž den od 23. hodiny. Nahrávka byla pořízena roku 1996 profesorem Helmuthem Rillingem a jeho stálými soubory Gächinger Kantorei a Bach-Collegium Stuttgart . Na projektu spoluúčinkovali v neposlední řadě také vynikající, světově proslulí sólisté. Pěvci: Sibylla Rubens, Camilla Nylund, Simone Nold, Scot Weir a Kurt Azesberger.

V samotný den výročí v pondělí 19. listopadu od 1.00 hodiny ranní jsme vám k poslechu připravili skladby pro housle a klavír. Konkrétně to bude Sonatina D dur, a moll a  g moll pro housle a klavír D 384, 385 a 408 z roku 1816 a Sonata in A D 574 (z roku 1817). Hrát bude kanadský houslista litevského původu Atis Bankas a český klavírista Norbert Heller. 

V pondělí 19. listopadu od 12.05 hodin se za výročím ohlédne Hudební siesta. Jako první zazní cyklus sborů nazvaný „Z jara, lásky, mládí a darů přírody“. Přednese jej Robert Shaw Chamber Singers. Jednotlivé sbory nesou názvy: Jarní píseň, Láska, Odpor, Na jaře, Pastorela, Zastaveníčko a Dálavy. Pak již výše jmenovaný Norbert Heller zahraje Sonátu a moll, opus 164. Na závěr jsme zalistovali v kratších duchovních skladbách autora. K poslechu jsme vybrali zhudebněný žalm číslo 23 "Hospodin je můj Pastýř". Zazpívá jej Kühnův dětský sbor, za klavírního doprovodu Daniela Wiesnera. Řídí Jiří Chvála.

V pátek 23. listopadu od 16.55 hodin přidáme ještě povídání o Franzi Schubertovi v rámci týdeníku Oktáva. Pro Radio Proglas je s velkou péčí a láskou připravil schubertolog pan Vojtěch Kyas. Nestihnete-li premiéru, poslechněte si reprízu o úterně středeční půlnoci nebo si pořad kdykoliv najděte v našem audioarchivu.