Balet, varhany a zhudebněný žalm

Balet, varhany a zhudebněný žalm

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

Koncert vážné a duchovní hudby, který Radio Proglas vysílá každou neděli večer, má tentokrát na programu hudbu k baletu Sylvia, jehož autorem je francouzský hudební skladatel Léo Delibes, varhanní sonátu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a žalm číslo 18 zhudebněný Camillem Saint-Saënsem.

Léo Delibes je u nás méně hraný autor. Žil v letech 1836 až 1891. Je tedy současníkem Bedřicha Smetany či Antonína Dvořáka. Jeho hudba k baletu Sylvia pochází z roku 1876. Děj je velice jednoduchý. Pastýř Aminta se zamiluje do dívky Sylvie, kterou na svém ostrově vězní zlý Orion. Pastýři se ji nakonec podaří vysvobodit. Zhudebněný příběh nám hudebně přiblíží soubor Razumovsky symfonia, jehož dirigentem je Andrew Mogrelia.

Od baletu nás k poslechu duchovní hudby přenese varhanní Sonáta číslo jedna, v tónině f moll od Felixe Mandelssohna-Bartholdyho, kterou zahraje Josef Krušina.

Je s podivem, že duchovní hudba Camille Saint-Saënse má tak malé zastoupení na koncertních pódiích. Jsou to díla velmi melodická, a hudebně vysoce kvalitní. Z roku 1873 pochází Saint-Saënsův žalm číslo 18 „Miluji tě, Hospodine, má sílo“, který s na závěr Koncertu vážné a duchovní hudby zazní v mezinárodním obsazení. Sólové party přednesou: Stella Maris Dvořáčková – soprán, Anita Biltoo- mezzosoprán, Maryelle Hostein – alt, Angel Pasos - tenor a Francois Ithurbide a Xavier Viton - bas. Dále uslyšíme Pěvecký sbor Campanula Jihlava a pěvecký sbor Martenot de Cironde. Spoluúčinkuje Symfonický orchestr brněnské konzervatoře a Collegium musicum d´Aquitaine. Nastudoval  a provedení řídí Michel Moureau.

 

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web