Vonička lidových písní: pozvánka  na výstavu Fenomén cimbál

Vonička lidových písní: pozvánka  na výstavu Fenomén cimbál

Pořad v souvislostech


Dopolední proud - Folklor
Budeme vysílat

Dopolední proud - Folklor
Dopolední proud - Folklor
Dopolední proud - Folklor
Vysílali jsme

Dopolední proud - Folklor
Dopolední proud - Folklor
Dopolední proud - Folklor
Audioarchiv

Ve Voničce lidových písní vás v sobotu od 10:30 pozveme do Slováckého muzea  ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti, kde si pouze do neděle 15. ledna  můžete prohlédnout výstavu Fenomén cimbál. Výstava reflektuje jak jeho historický a nástrojový vývoj v kontextu tradiční lidové hudby, tak rozfázovaný postup výroby cimbálu a výsledný produkt dokumentovaný na současných výrobcích cimbálu v České republice.  Výstavu doplňují i komentované prohlídky – poslední se koná ve středu 11. ledna v 17 hodin za účasti kurátora výstavy a výborného cimbalisty Jana Káčera

Citujeme z tiskové zprávy:

S velkým návštěvnickým zájmem se setkala autorská výstava Slováckého muzea s příznačným názvem Fenomén cimbál. Pokud ještě s návštěvou váháte, máte poslední šanci ji vidět v neděli 15. ledna! Poté její tóny utichnou a cimbály, některé téměř 300 let staré, se ukryjí opět v depozitářích.

„Návštěvníci výstavy uvidí cimbály v mnoha podobách, a to nejen klasický pedálový cimbál se 133 strunami, ale také cimbály přenosné, elektronický či cimbály z Ameriky či Asie, odkud tento nástroj pochází. Nahlédnou také do cimbálové dílny jednoho z výrobců, Jiřího Galušky z Ostrožské Nové Vsi. A to prostřednictvím videí v infokiosku nebo i pohledem do části jeho dílny, která je rovněž součástí výstavy. Velkým lákadlem pro příchozí je, že na tři cimbály si mohou také sami zahrát!“ nechává se slyšet Jan Káčer. Ten je spolu s Petrem Číhalem nejen spoluautorem výstavy, etnografem Slováckého muzea, ale také aktivním cimbalistou.

„Cimbál není jen nástroj, který je spjatý s folklorem, ale stále častěji se uplatňuje jako koncertní nástroj. Hrát je na něj možné různými druhy paliček nebo i přímo prsty. Jeho zvukový rozsah je fenomenální,“ doplňuje Káčer.

Tvůrci mysleli i na děti – pro školy je připraven výukový program Po strunách cimbálu a pro celé rodiny pak oblíbené rodinné odpoledne v neděli 15. ledna s názvem Zvídálkové, vzhůru do muzea!  tentokrát na téma Záhadné struny. Výstavu během jejího trvání doplnily i komentované prohlídky, z nichž poslední se koná ve středu 11. ledna v 17 hodin za účasti Jana Káčera. Využijte této příležitosti poodhalit tajemství tohoto jedinečného nástroje!

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!