Festival SENIOŘI už po čtrnácté

V sobotu 31. května se koná už 14. folklorní festival SENIOŘI 2014. Začínají v 15 hodin ve vinařském areálu Plže v Petrově.

V letošním programu vystoupí soubory Spinek ze Vnorov, Old Stars Břeclav, Pozdní sběr Napajedla, Šafrán z Brna, Olšany z Orlové, CM Výhonek a MS z Opavy, Hosté ze Slovenska – Burinka z Bratislavy, Seniorklub Trenčín, Senioři z Liptovského Mikuláše, Kmotry a heligonkáři z Detvy, Senioři Košičanu.

Setkání seniorů i mladších generací bude pokračovat večer za doprovodu Cimbálové muziky Rúža ze Vnorov s primáškou Andreou Slavíkovou. Sklepy budou otevřeny, bohaté občerstvení a dobré víno zajištěno.

Pořadatelem je Folklorní sdružení regionu Strážnicko-Veselsko-Horňácko ve spolupráci s obcí Petrov a SLPT DANAJ a FoS ČR.

Petrovský vinařský areál 80 vinných sklepů (Plže), který je vyhlášen národní památkou, skýtá návštěvníkům také možnost návštěvy těchto historických staveb a degustace petrovských vín. Občerstvení na akci je zajištěno, stravování nabízí motorest při vstupu do areálu.

Nápad vytvořit festival SENIOŘI vznikl v roce 2000 původně jako setkání bývalých tanečníků, kteří sice už aktivně netancují v souborech, ale na druhé straně tancování zcela nepověsili na hřebík. O akci se začalo mezi „bývalými souboráky“ mluvit a zpráva, že se „něco“ chystá, se velmi rychle rozšířila. Začalo se hlásit hodně skupin a souborů, kteří už pravidelně nacvičují, nebo se schází jen tak občas. Tady se začala rodit myšlenka na uspořádání nejenom setkání, ale i festivalu. Vznikla nová tradice ojedinělého festivalu, kde dostávají příležitost pouze senioři.

A koho bereme jako seniory? Samozřejmě jde trochu o nadsázku. U nás nerozhoduje věk, ale především to, že tanečníci již nejsou aktivními členy svých souborů, ale nechtějí sedět doma a aktivně chtějí předvést to, co velkou část svého života uměli a stále umí. (I když na festivalu vystupovala také skupina, kde byl věkový průměr 65 let.)

Zájem je každým rokem velký a musí být tedy proveden výběr účinkujících tak, aby se soubory vystřídaly a aby bylo zastoupeno co nejvíce regionů.

Každoročně jsou zváni také hosté ze Slovenska, kteří se s českými a moravskými soubory dříve scházeli na festivalech v ČSR i jiných akcích.

Rozhovor v časopisu KAM v Brně

Tesar-Milan_studioRaPg2025_fotoViolaHertelovaPřečtěte si rozhovor s programovým ředitelem Proglasu Milanem Tesařem v časopisu Kam v Brně

Regiony

Regiony

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Darujte Proglas!