Božská flétna

Božská flétna

Koncert Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ společně se sólisty na Panovu flétnu Liselotte Rokyta a Radu Nechiforem se koná ve středu 4. října v SONO centru v Brně.

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ zahajuje společně se sólisty Liselotte Rokyta a Radu Nechiforem mezinárodní festival Panových fléten PANFLUTE PROFESSIONAL CZ. Benefiční koncert Božská flétna nabídne libé zvuky Panovy flétny i lidové skladby z repertoáru Orchestru lidových nástrojů pod vedením Jaromíra Kučery. 

“Magický zvuk Panovy flétny rumunského typu je od let sedmdesátých nedílným kulturním slohem světové posluchačské veřejnosti. Kdo by si nepamatoval lyrickou "Doinu de Jale", jež se držela na nejvyšších příčkách hitparády, či pařížský koncert Gheorghe Zamfira, kterého doprovázeli špičkoví rumunští lidoví muzikanti. Sytý a uhrančivý zvuk hudebního nástroje z opačné strany Karpat dokáže posluchači učarovat a už jej nepustí.” – Jan Rokyta.

Panovu flétnu - nástroj, jehož původ sahá do starověkého Řecka, představí dva umělci světového významu. Liselotte Rokyta studovala u významných učitelů na Conversatoriu v Hilversumu a na “Hoge School der Kunsten” v Amsterdamu. V dnešní době patří mezi nejvýznamnější nerumunské interprety Panovy flétny. Radu Nechifor je rumunským hudebníkem, který hru na Panovu flétnu studuje již od dvanácti let. Díky svému nadání byl v roce 2003 přijat na konzervatoř v Bukurešti do třídy mistra tohoto nástroje Gheorghe Zamfira. Dnes je nejen skvělým hráčem, ale také výrobcem Panových fléten.

Orchestr lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ dostane příležitost nejen doprovázet tento jedinečný nástroj, ale také prezentovat vlastní hudební úpravy. Jediná repríza tohoto pořadu proběhne hned ve čtvrtek 5. 10. 2017, tentokrát v Rožnově pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Janíkově stodole.

Výtěžek z prodeje vstupenek ve výši 20 % poputuje právě na Nadační fond Modrý hroch, který se zabývá především podporou hospitalizace a léčby dětí po úrazech.  

Ondras_božská flétna_2017

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web