26. Karlovarský folklorní festival se blíží

26. Karlovarský folklorní festival se blíží

Přes nejistotu spojenou s protipandemickými opatřeními, které museli pořadatelé Karlovarského folklorního festivalu čelit, je jasné, že i letos se o prvním zářijovém týdnu (od 1. do 5. září) předvedou na scénách v karlovarském okrese folklorní soubory z Čech, Moravy i zahraničí.

Oproti loňskému ročníku, který byl kvůli mezinárodní situaci ochuzen o zahraniční ansámbly a ve výsledku pak i o dny a scény, si letos návštěvníci opět přijdou na své již od středy 1. září, kdy je zahájen Jarmark lidových řemesel před Lázeňským hotelem Thermal. První soubory se představí ve čtvrtek v Ostrově a večer pak na zbrusu nové scéně ve Smetanových sadech. V pátek je nachystán oblíbený pořad pro žáky základních a středních škol v rámci dne otevřených dveří Karlovarského kraje. V sobotu se na scénách v lázeňském centru podél řeky Teplé představí nejen níže zmínění domácí a zahraniční folkloristé, ale také národnostní menšiny, které v našem kraji žijí. Den pak bude zakončen společným krojovaným průvodem od Staré louky až před Lázeňský hotel Thermal, jenž bude svědkem slavnostního galaprogramu, na kterém uvidíme všechny soubory postupně na jedné scéně. Nedělní program je zahájen krojovanou snídaní v nádherných kulisách Tržní kolonády a pásmem vystoupeních na scénách v lázeňském centru, abychom mohli celý festival ukončit na úžasné scéně loketského amfiteátru.

Z tuzemských folkloristů se mohou návštěvníci festivalu těšit na Folklorní soubor Písečan, který – jak jeho jméno naznačuje – k nám zavítá z jihočeského Písku. Lidovou kulturu Valašska se chystá reprezentovat Folklorní spolek Lipta Liptál. Z Plzně k nám dorazí tělesa dvě – Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje a Plzeňský malý lidový soubor. Taktéž z Chomutova budou vypraveny dva autobusy pro dva soubory, jež se za uplynulá léta staly pravidelnými účastníky festivalu, tedy soubor Skejušan, který uchovává kulturu a zvyky Rusínů, kteří po válce odešli do Chomutova, a soubor Krušnohor, jenž divákům zahraje, zazpívá a zatančí písně z nejdelšího českého pohoří. Coby pověstným kamenem dohodil to do Karlových Var má rovněž častý host, Foklorní soubor Stázka z Teplé. Výčet by nebyl úplným, kdyby v něm chyběl ansámbl domácí, organizátorský, tedy Soubor písní a tanců Dyleň, jehož členové vedle vystupování zajišťují také průvodcování ostatních souborů, moderování scén, zkrátka co nejhladší průběh festivalových dní.

Ze zahraničních účastníků nemůže tradičně chybět Slovensko, tentokrát zastoupené folklorním souborem Zemplín z Michalovců. Vedle něj se představí i zástupci další sousední země, Poláci ze slezských Siemianowic, kteří se na našich pódiích představili již s velkým úspěchem před pěti lety. Další dva zahraniční hosté k nám zamíří z jihovýchodu, z rumunské Bistrice a z města Banja Luka, ležícím v bosenské Krajině.

Pro co nejaktuálnější informace sledujte dění na sociálních sítích Karlovarského folklorního festivalu (FB, IG) či na www.kffestival.cz.

Ačkoli po zkušenostech z loňského ročníku nemůže nikdo z organizátorů říci s jistotou, že festival proběhne přesně tak, jak byl nalinkován, jedno je jisté – díky obrovskému nasazení a chuti po folkloru vytvoří společně organizátoři, účastníci a hosté jedinečnou atmosféru setkávání starých známých i navozování nových přátelství, seznamování se s kulturou našich více či méně vzdálených sousedů, se kterými sdílíme region, zemi či kontinent, a nadšení z možnosti pochlubit se folklorem svého rodného kraje. A proto má smysl se na festival těšit.

Zdroj: Tisková zpráva festivalu, Hynek Rint