Z filmového archivu: Mizející svět

Z filmového archivu: Mizející svět
18. června 2019 MFF Strážnice Autor: Kateřina Kovaříková

Ve Strážnici vás v rámci letočního 74. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu čeká také promítání filmu z roku 1932 "Mizející svět".

Na Horňácko do obce Velká nad Veličkou přijíždí mladá etnografka Stana Horná z Prahy, aby zde studovala a zaznamenávala lidové zvyky, písničky a obyčeje. Ubytuje se v jedné místní chalupě a brzy se zapojí do běžného života lokality. Obléká se do lidového kroje a sdílí s ostatními obyvateli každodenní radosti i starosti. Prožije romantickou lásku k místnímu chlapci Jurovi. Po návštěvě jejích přátel z Prahy se však jemné předivo vztahů přetrhá. Chlapec a celý okouzlující svět roztančených mládenců, vesnických dívek a muzikantů zmizí…

Hraný dokument realizoval biolog, ekolog, filosof a etnograf Vladimír Úlehla (1888–1947) v poloamatérských podmínkách. Všechny role ve filmu byly obsazeny neherci – studenty a obyvateli Velké nad Veličkou. Ňorkova muzika hrála ve složení: Jan Ňorek, zvaný janiga (primáš), Jan Ňorek st., Jura Ňorek, Martin Tomešek, zvaný Mezar, Pavel Kučera, Jan Tomešek a Martin Ňorek, zvaný Ňoreček. Miškeříkovi hudci hráli ve složení: Martin Miškeřík (primáš), Tomáš Kohút, František Miškeřík, Pavel Kohút, Cyril Šavara, Pavel Trn, František Trn a František Miškeřík st.

foto: Národní filmový archiv