Vonička o verbuňku

Vonička o verbuňku

Pořad v souvislostech


O verbuňku
Budeme vysílat

Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vysílali jsme

Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Audioarchiv

V pondělní (18. června) Voničce lidových písní vás od půl jedenácté dopoledne čeká půlhodinka plná informací o mužském sólovém tanci, jehož semifinále a finále probíhá v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.

Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Byl v roce 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Je tancem improvizovaným a má zvláštní ráz.  Ačkoliv se převážně tančí hromadně, každý z tanečníků přitom tančí sám za sebe s výrazem své regionální a místní příslušnosti, svého tanečního umění a povahy.  Název tance je odvozen z německého slova Werbung (tj. najímání, ucházení se) a z náboru do vojenské služby, prováděného do roku 1781. Verbuňk je v České republice rozšířen pouze na Slovácku, kde se pro něj užívají nebo užívaly i jiné názvy – jako například cifra, cifrování, cifruňk, čardáš, čardášování, verbování. Má obvykle tři části: předzpěv, dále taneční část pomalou a taneční část rychlou.

Ve verbuňku se také soutěží. Vše začíná regionálními koly, finále pak probíhá jako pořad v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. O tuto soutěž je velký zájem i mezi návštěvníky festivalu. V letošním roce se v rámci festivalu ve dnech 21. – 24. června ve Strážnici koná 33. kolo soutěže. A s tímto symbolickým číslem bude v historii festivalu spojena jedna zásadní změna, kterou si vyžádal obrovský zájem diváků  - přesun místa konání finále ze stadionu Zahrada na stadion Zámek. V diskusích, které v posledních letech po skončení jednotlivých ročníků probíhaly, vyjádřila řada z vás přání, aby byl čas Soutěže posunut do podvečerních hodin až po skončení slavnostního průvodu městem. A protože bylo hlediště stadionu Zahrada při odpoledním finále vždy naplněno „k prasknutí“ a posun času může přilákat další diváky, rozhodla dramaturgicko-produkční rada festivalu, že letošní finále Soutěže opustí komorní zázemí letního kina a přesune se na nově vybudovanou scénu stadionu Zámek.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web