Vonička o verbuňku

Vonička o verbuňku

V pondělní (18. června) Voničce lidových písní vás od půl jedenácté dopoledne čeká půlhodinka plná informací o mužském sólovém tanci, jehož semifinále a finále probíhá v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.

Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Byl v roce 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Je tancem improvizovaným a má zvláštní ráz.  Ačkoliv se převážně tančí hromadně, každý z tanečníků přitom tančí sám za sebe s výrazem své regionální a místní příslušnosti, svého tanečního umění a povahy.  Název tance je odvozen z německého slova Werbung (tj. najímání, ucházení se) a z náboru do vojenské služby, prováděného do roku 1781. Verbuňk je v České republice rozšířen pouze na Slovácku, kde se pro něj užívají nebo užívaly i jiné názvy – jako například cifra, cifrování, cifruňk, čardáš, čardášování, verbování. Má obvykle tři části: předzpěv, dále taneční část pomalou a taneční část rychlou.

Ve verbuňku se také soutěží. Vše začíná regionálními koly, finále pak probíhá jako pořad v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. O tuto soutěž je velký zájem i mezi návštěvníky festivalu. V letošním roce se v rámci festivalu ve dnech 21. – 24. června ve Strážnici koná 33. kolo soutěže. A s tímto symbolickým číslem bude v historii festivalu spojena jedna zásadní změna, kterou si vyžádal obrovský zájem diváků  - přesun místa konání finále ze stadionu Zahrada na stadion Zámek. V diskusích, které v posledních letech po skončení jednotlivých ročníků probíhaly, vyjádřila řada z vás přání, aby byl čas Soutěže posunut do podvečerních hodin až po skončení slavnostního průvodu městem. A protože bylo hlediště stadionu Zahrada při odpoledním finále vždy naplněno „k prasknutí“ a posun času může přilákat další diváky, rozhodla dramaturgicko-produkční rada festivalu, že letošní finále Soutěže opustí komorní zázemí letního kina a přesune se na nově vybudovanou scénu stadionu Zámek.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web