Chudobka mezi kmeny moravskými

Chudobka mezi kmeny moravskými

V rámci Folklorního okénka vás ve středu 10. května za pět minut pět odpoledne zveme k poslechu pořadu uvedeného v rámci Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2016, který pro slavnosti připravil Daniel Drápala.

Komorní pořad letošní Folklorní školy nabídl v rámci MFF Strážnice 2016 divákům pomyslné putování moravským Záhořím v prostoru a čase. Tento středomoravský region rozprostírající se v mírně zvlněné krajině Podhostýnské pahorkatiny byl v minulosti poněkud stranou zájmu historiků a etnologů. Situován mezi dvě výrazné etnografické oblasti – Hanou a Valaško – zůstával poněkud v jejich stínu. Také proto jej na konci 19. století označiloval P. František Přikryl jako „chudobku“, která by měla být přivedena na stupeň slávy a ke zvučnému jménu mezi ostatními moravskými kraji. Svá tvrzení opíral o důkladnou znalost zdejší lidové kultury, která vykazuje četné pozornosti hodné projevy. Přestože řada z nich již zanikla (králky, královské jízdy), jiné jsou i na prahu 21. století živou součástí etnokulturních tradic regionu.

Prostřednictvím mluveného slova a hudebního doprovodu budete moci poznat nejen některé specifické rysy lidové kultury moravského Záhoří, ale také okolnosti, které přispívaly k jejich formování a historické či současné podobě. Připomenuty budou pochopitelně též osobnosti, které se zasloužily o poznání a popularizaci tradic této oblasti.

Účinkující:
Václav Michalička
Cimbálová muzika Bukovinka, Bystřice pod Hostýnem
Dívčí sbor Jaderničky, Bystřice pod Hostýnem
Mužský sbor VSPT Rusava, Bystřice pod Hostýnem
Hanácký mužský sbor Rovina, Olomouc

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music