Záhorienka o Záhorí

S dechovou hudbou Záhorienka se projdeme po obcích slovenského Záhorí. Jak vznikal nový hudební nosič a jaké písně na něm najdete? Prozradí manželé Rapáčovi a kapelník Záhorienky Jaroslav Fišer v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 2. června za pět minut pět odpoledne.
Dechová hudba Záhorienka oslaví v roce 2017 třicet let své činnosti. Vznikla v roce 1987 ve snaze pokračovat v tradici dechovek na slovenském Záhorí. Čtrnáct muzikantů a zpěváků hrají pro potěšení sebe, stejně jako svých posluchačů. Jejich kapelníkem je Jaroslav Fišer.
Na novém hudebním nosiči hraje Záhorienka o Záhorí. V roce 2014 se sešli Jaroslav Fišer, kameraman Milan Svetlák a textař Marián Polakovič. Slovo dalo slovo a spolupráce byla na světě. Záhorienka posléze natočila 16 písní, ve kterých se zpívá o konkrétních záhoráckých obcích v záhoráckém nářečí. Autorem textů je Milan Polakovič, hudbu napsali Jaroslav Fišer ve spolupráci s Josefem Rapáčem z Moravy. Obsahem textů písní je vždy něco, co je pro jednotlivé obce typické a co je charakterizuje. Velký podíl na realizaci nahrávky mají také starostové jednotlivých obcí, kteří se projektu zúčastnili a také zorganizovali produkci Záhorienky v Jakubově, Vysoké při Morave, Záhorské Vsi, Perneku, Kostolišti, Gajarech, Zohoru, Stupavě, Studience, Lozorně, Borince, Závodě, Lábu, Mariance a Malých a Velkých Levárech.
Hudební nosič je velkým přínosem pro jednotlivé obce nejen z hlediska jejich propagace a obohacení kulturních hodnot, ale také zachování společného dědictví lidí žijících na Záhorí.