Slovácké malované sklepy a búdy

Slovácké malované sklepy a búdy

V čase vinobraní vás v pořadu Hrajte, kapely! zavedeme mezi malované sklepy. Podíváme se do historie zdobení nejen sklepů, ale stavení obecně. Hrát budou dechové orchestry ze Slovácka. Nalaďte si nás ve čtvrtek 22. září 2016 za pět pět odpoledne.

„Malovala malérečka žúdro barvama“, zpívá se v jedné lidové písni a my otevřeme dechovkový pořad, ve kterém si budeme povídat o malování ornamentů na domy a sklepy. Umělecké motivy, kterým se říká ornamenty, se odlišují podle regionů i jednotlivých vesnic. Na Podluží, tedy na Slovácku kolem Břeclavi a částečně Hodonína, se těmto ornamentům říká „svéráz“.

Ornamenty podle tradice zdobí u vchodu sklepů obruby nade dveřmi a okny. Motivy nejsou úplně abstraktní, jsou inspirovány konkrétními předměty, květinami nebo zvířaty. Jedním ze základních motivů malby na žudrech byl motiv "růže. Byl složen ze čtyř půlkruhů, které svým průměrem přiléhají ke stranám čtverce. Později se ze čtverce stává kruh, který měl vevnitř šesticípou barevnou hvězdu s níž se částečně prolínaly další kruhy. Na začátku 20. století byly tyto základní tvary doplněny ještě rostlinnými motivy - tulipány, chrpami a pomněnkami. Později mizí starý motiv růže a nahrazuje jej po obou stranách oblouku žuder motiv šesticípé hvězdy, která byla uzavřena do hruškovitého tvaru rostlinného rázu. Plocha mezi těmito motivy se zaplňovala rostlinnými ornamenty. Na konci 19. století se začal objevovat motiv jablka na svislé ose žudra, později se však měnil na motiv srdce. Malba na současných žudrech už není soustředěna do dvou nebo tří míst, je ale rozložena po celé horní ploše žudra, dokonce někdy zasahuje i hluboko do pilířů, které jsou na starých žudrech ozdobeny barevnou plochou.

Jako podle vzhledu určitého kroje poznáme místo, odkud pochází, s lidovými ornamenty je to stejné. Tvorba ornamentů však není jednoduchá a řídí se určitými nepsanými pravidly, která by měl malíř dodržovat. Stává se, že malíři kombinují vzory různých obcí a některé ornamenty jsou pak směsí různých vzorů a stylů. Až pojedete do některé vinařské obce a půjdete kolem sklepů, podívejte se na ornamenty. Některé jsou už vybledlé, ale bývají desetiletí staré. Mají svoji historii. U nových maleb si všímejte vzorů a barev a zkuste odhadnout, který tvar patří které květině. Nad dveřmi pak v ornamentech najdete často také iniciály majitele sklepu.

Do malovaných sklepů vás zavedeme společně s dechovými kapelami, které opěvují búdy a hlavně víno, které v nich zraje. V úvodu zazní valčík Vlkošské búdečky Miloslava Procházky a Jarmily Kůřilové v podání Vlkošáků. Valčík V malovaných búdách napsali Miroslav Irša a Ján Jamriška, hrát bude Májovanka. A do sklepů nás zavedou i Vacenovjáci s valčíkem Vacenovské sklépky Stanislava Ingra v úpravě Petra Grufíka. Valčík Bojanovské búdy napsal Stanislav Esterka pro svoji kapelu Bojané. Dále nabídneme polku manželů Gurských s názvem Z našich sklepů. Hrát budou Sobuláci. Píseň Malérečka zazní v podání Skoroňáků. Napsali ji Oldřich Blaha a Václav Babula. Vlčnovské búdy bude opěvovat Vlčnovjanka ve valčíku Václava Smoly a ještě vám necháme zahrát polku Maloval maléř od Miloslava Procházky a Vladimíra Salčáka v podání Mistříňanky. Pro radost pošleme dvě skladby Metoděje Prajky. Valčík Vínko červené, který se právem řadí k zlatému fondu dechovky. Hrát budou Bojané, nahrávka je z roku 1978. Kumpánovi muzikanti pak zahrají orchestrální polku Metoděje Prajky U slovácké búdy. O sklepech v Kobylí zahraje Lácaranka ve směsi písní Pavla Svobody. Polku Nechorská od Vladimíra Hnátka zahraje Túfaranka. Na konci ještě zazní orchestrální polka U búdy v podání Legrútů.

Foto: www.e-chalupy.cz, www.mas-dolnimorava.cz, www.cykloturistika.cz

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web