Muzikantské rody - Vejvodovi: 2. díl

Muzikantské rody - Vejvodovi: 2. díl

Pořad v souvislostech


Muzikantské rody
Budeme vysílat

V májovém měsíci
Červená sukýnka nebyla jediná…
Červená sukýnka nebyla jediná…
Vysílali jsme


V májovém měsíci

Rozkvetla mně růžička

Rozkvetla mně růžička
Audioarchiv
9. září 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Autor populárního hitu Škoda lásky Jaromír Vejvoda pocházel z muzikantské rodiny. Jeho děda a otec byli muzikanti, dalším muzikantem byl jeho bratr Václav a k hudbě vedl také svého syna Josefa. Hudební rod Vejvodů představí další díl našeho volného seriálu o dechovkových muzikantských rodech. Poslouchejte v týdeníku Hrajte, kapely! ve čtvrtek 10. září za pět minut pět odpoledne. 

Ze skladeb Jaromíra Vejvody si bezesporu zaslouží největší pozornost jeho polka Škoda lásky. Napsal ji pro svoji kapelu na podzim roku 1927 v podobě bez charakteristické basfigury. Protože neměla text, dal jí název "Modřanská polka". Bez zmíněné basfigury ji také jako první nahrála na gramofonovou desku firmy Esta Benešova dechová hudba. V roce 1929 dopsal Jaromír Vejvoda zmíněnou basfiguru a polce se dostalo podoby tak, jak ji známe i nyní. 

Když se kapelníci začali v pražských nakladatelstvích shánět po notách, dostal Jaromír Vejvoda nabídku z nakladatelství Jana Hofmanna, aby přinesl skladbu rozepsanou pro dechový i smyčcový orchestr. To už byla opatřena textem Vaška Zemana a na světě bylo "Škoda lásky". Je paradoxem, že smutný příběh, který se v písni odehrává, ostře kontrastuje s veselou melodií.

Píseň pak byla postupně zaznamenána i zahraničními interprety a společnostmi, z nichž většina ignorovala tragičnost původního Zemanova textu a snažila se o jásavý tón.

V nakladatelství sdělili, že polku vydali a zaplatili honorář celých 150 korun. A jak sám Vejvoda prý řekl, o honorář mu vůbec nešlo. Byl celý šťastný, že jeho skladba vyšla tiskem.

A ještě jedna zajímavost - v archivu rodiny, který spravují všichni tři synové Jaromíra Vejvody společně, je zaregistrováno 14 různých názvů polky a 27 textů v různých jazycích.