Z kraje pod Hostýnem

Z kraje pod Hostýnem

Pořad v souvislostech


Z kraje pod Hostýnem
Budeme vysílat

Otvírajte sa, strážnické brány!
Plzeňáci ve Strážnici!
Plzeňáci ve Strážnici!
Vysílali jsme


Otvírajte sa, strážnické brány!

Dětská Strážnice 2019

Dětská Strážnice 2019
Audioarchiv

Ve Folklorním okénku přinášíme záznam pořadu z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2016, jehož autorky Markéta Hnilicová a Kateřina Kovaříková, získaly Cenu ředitele Národního ústavu lidové kultury za mimořádný dramaturgický přínos. Přeneseme se tak v písních i vyprávění do kraje pod Svatým Hostýnem. Poslouchejte ve středu 10. dubna 2019 od 16.55.

Regionální pořad v rámci MFF Strážnice 2016 byl věnován moravskému Záhoří, regionu rozléhajícímu se mezi hornatým Valašskem a úrodnou Hanou, ve kterém se po dlouhou dobu mísily kulturní prvky těchto dvou oblastí. Nemalé oblasti ležící na střední Moravě chybělo přirozené centrum a dodnes sem řadíme desítky obcí rozmístěných mezi městy Bystřice pod Hostýnem, Lipník nad Bečvou, Hranice, Kelč a Přerov. Prostřednictvím písní a tanců se vydáme do kraje pod Hostýnem, blízkého i vzdálenějšího, který nám představí soubory zpracovávající a obnovující záhorský folklor ze zápisů sběratelů 19. i 20. století.

Předností pořadu bylo představení záhorských písní a tanců ze strany jak valašské, tak hanácké. Vše se prolíná, jako to bylo na samotném Záhoří po dlouhá desetiletí samozřejmé. Jednotlivé obrazy přiblíží život místních lidí, který se odehrával v rytmu zemědělského roku s dávkou pokory a křesťanské víry, na dohled samotné poutní hory Hostýn. V pořadu byly připomenuty v současné době živé části zvykoslovného roku doplněné mluveným slovem vloženým do úst P. Františka Přikryla, zakladatele vlastivědného časopisu Záhorská kronika.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music