Po stopách sběratelů lidových písní XIV.

Karel Weis (1862–1944) je dodnes známý jako sběratel, upravovatel a vydavatel českých lidových písní, zejména těch z podhůří Šumavy. Dramatickou životní pouť Karla Weise i jeho sběratelské dílo ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu 23. března od 16.55 přiblíží Zdeněk Vejvoda.
Ve své době však byl Karel Weis především světově proslulým hudebním skladatelem, jehož opery byly uvedeny na všech významných scénách v Evropě i v zámoří, včetně Metropolitní opery v New Yorku. Veškeré honoráře ze svého úspěšného skladatelského díla však (až do úplného finančního a osobního úpadku) věnoval českému národopisu a zvlášť monumentálnímu vydavatelskému projektu s názvem Český jih a Šumava v lidové písni (15 dílů; 1928–1941).
Patnáctidílná sbírka Karla Weise Český jih a Šumava v lidové písni obsahuje písně s propracovanými klavírními doprovody, pasportizačními údaji a poznámkami o jejich původu i životě v tehdejší společnosti. Nechybějí zde obsáhlé studie, působivé kresby a vzácné dokumentační fotografie.