Po stopách sběratelů lidových písní – Leoš Janáček

Po stopách sběratelů lidových písní – Leoš Janáček

Pořad v souvislostech


Po stopách sběratelů lidových písní
Budeme vysílat

Po stopách sběratelů lidových písní
Kvítí milodějné
Kvítí milodějné
Vysílali jsme


Po stopách sběratelů lidových písní

Cimbál hraje prim

Cimbál hraje prim
Audioarchiv

Lidová píseň hrála v životě Leoše Janáčka významnou roli. Od náhodných setkání znamenající inspiraci pro jeho kompoziční práci, až po soustavný odborný zájem, který začal zhruba v polovině 80. let a neustal až do konce skladatelova života. Právě na osobnost Leoše Janáčka jako na sběratele se zaměří další díl seriálu Po stopách sběratelů lidových písní, který v rámci Folklorního okénka na vlnách Proglasu naladíte v středu 8. srpna 2018 za pět minut pět odpoledne.

Leoš Janáček vyrostl v prostředí lašského kraje na moravskoslezském pomezí. Velmi přilnul k lidové hudbě a lidovým zpěvům svého kraje, zejména pak k písním z rodného Hukvaldska. Sbíral a vydal řadu lidových zpěvů, umělecky upravil Valašské tance s pozdějším názvem Lašské tance. Postupem času rozšířil zájem o lidovou píseň i tanec na celý moravskoslezský kraj.

Leoš Janáček byl v roce 1905 pověřen vytvořením a vedením nově vzniklého Pracovního výboru pro českou národní lidovou píseň na Moravě a ve Slezsku, který měl v rámci akce pod názvem Das Volkslied in Österreich řídit sbírání a vydání lidových písní právě v těchto oblastech. Začal proto spolupracovat se sběrateli, organizoval zapisování a odborné zpracování shromážděných záznamů pro přípravu edice. Současně byli jmenováni sběratelé Martin Zeman pro oblast slováckou, Hynek Bím pro Horácko a Hanou, Cyril Metoděj Hrazdira pro oblast slezskou a dodatečně také Františka Kyselková. Společným úsilím se jim podařilo sesbírat úctyhodný počet více než 10 tisíc písní. Janáčkovou zásluhou i zásluhou jeho spolupracovníků byly také pořízeny jedny z nejstarších zvukových nahrávek moravských a slovenských lidových písní na Edisonově fonografu.

NyníHudební siesta
Skladba: Concerto grosso pro trubky, klavír a smyčce - Aria; Autor: Korte Oldřich František; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Kejmar Miroslav, Šedivý Zdeněk - trubka, Válek Jiří, Novotný Karel - flétna, Hála Josef - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

uretslegr_kysperskyPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music