Ohlédnutí za festivalem Souznění 2011

Co všechno se událo na mezinárodním festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel?

 

Čtvrtek 16. 12. – kostel sv. Václava ve Václavovicích

Opravdu ve velkolepém stylu začal letošní ročník festivalu Souznění. Přibližně 320 návštěvníků v kostele sv. Václava ve Václavovicích žaslo nad vystoupením Lenky Filipové s pořadem Concertino. Někteří přítomní přijeli dokonce až ze Slovenska.

Program v kostele, pro který to byla největší návštěva v jeho historii, zahájili úvodní řečí starostka obce Václavovice Magda Pustková a ředitel festivalu Zdeněk Tofel.  

Vystoupení Lenky Filipové zcela přesně korespondovalo s tím, že Souznění je multižánrový festival. Převahu sice měly skladby z repertoáru klasiků 17. až 20. století (A. Vivaldi, J. S. Bach, M. Giuliani atd.) následně upravené pro kytaru, nicméně zazněly i keltské balady, či lidové písně. Pestrost byla podpořena i tím, že instrumentální písně se vkusně doplňovaly se songy, v nichž se rodačka z Prahy opírala o svůj nezaměnitelný hlas. Dynamickou část programu reprezentovaly jihoamerické harmonie (H. V. Lobos – Preludium in d moll), ale potěšeny byly i romantické duše (Francisco Tárrega – Vzpomínky na Alhambru). Navíc populární Zamilovaná začala ve francouzštině a zvolna přešla do češtiny.    

Lenku Filipovou doprovázeli klávesový kouzelník Jindřich Koníř a rodák z anglického Newcastlu Sean Barry, hrající na irskou harfu, kteří také svými jedinečnými instrumentálními výkony přispěli k uklidňující předvánoční atmosféře, která působila na publikum zvlášť očistným dojmem. Výhodou bylo i to, že písně nikam nespěchaly, a přitom stejně byly naléhavé a dostatečně procítěné.

Na koncert zavítala také politická reprezentace z okolních obcí. Nechyběli např. starosta a místostarostka obce Řepiště. „Koncert byl moc pěkný a jsem rád, že je tady v našem nejbližším okolí kostel, kde se mohou takové koncerty pořádat. Myslím si, že tento koncert by se do jiného prostoru nehodil. Nejvíc se mi líbily keltské balady,“ uvedl Rostislav Kožušník, starosta obce Řepiště.  

Ostatně i samotná interpretka zářila po koncertě spokojeností. „Úžasný prostor, úžasný kostel a výborní lidé, kteří reagovali fantasticky. Cítila jsem tady krásné vibrace a myslím si, že to na výsledku bylo znát. V podobných prostředích často hraji i na Slovensku, nicméně tady na Moravě je trochu jiná – taková přemýšlivější – energie. Hrálo a zpívalo se mi tady opravdu krásně,“ popsala své dojmy z vystoupení Lenka Filipová.

Pátek 16. 12. 2011 – kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku

V pátek 16. 12. se poprvé mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění představil ve farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Což se ukázalo jako správná volba.

„Jsem rád, že festival zavítal k nám do Frýdku-Místku. Advent a Vánoce – to je takový krásný čas, kdy lidé mají k sobě blíž, a myslím si, že nejlépe tuto dobu vystihuje slovíčko ´souznění´,“ poznamenal v úvodu Josef Maňák, děkan farního kostela sv. Jana a Pavla, který byl postaven ve druhé polovině 18. století.

O hudební rozjezd se v útulně vznešeném prostředí postarali žáci ZUŠ Duchovní hudby ve Frýdku-Místku, jejichž koncert duchovní hudby se nesl na vlně talentu, píle a nadějných vyhlídek do budoucna. S emocemi návštěvníků zacloumaly především varhanistka Veronika Hrubišová a sólová zpěvačka Lenka Adámková. „Zpívalo se mi dobře, ráda zpívám v kostele. Byla to pro mě nová zkušenost, a to především z toho důvodu, že jsem ještě na takové velké a vyhlášené akci nevystupovala,“ zhodnotila svůj výkon Lenka Adámková, která se druhým rokem vzdělává v oboru Sólový zpěv.

Následně pomyslné podium opanoval soubor Collegium Marianum se svým promyšleným programem s názvem Rorate coeli, jehož ústředním tématem je předvánoční hudba z pražských kostelů období baroka. Z projevu souboru, který se zaměřil na skladby ze začátku 18. století, čišela jasnost, radost, místy dokonce až skotačivost, a to celé umocňovala preciznost. Každopádně velmi potěšitelné bylo, že výběr skladeb nesklouzl k fádnosti, ale díky tomu, že muzikanti preferovali hudební rozmanitost, doslova dokázali zahřát u srdce.

Oba vokalisté, jak Hana Blažíková (soprán), tak Tomáš Král (bas) předváděli vysokou školu pěveckých výkonů a také oni se zasloužili o velmi chutnou a vydatnou hudební hostinu. Odměnou pro spokojené publikum pak byl velmi svěží přídavek Děťátko rozkošné od Václava Karla Holana Rovenského.

Soubor Collegium Marianum zkrátka ukázal, že i suverenitu může doprovázet přirozenost a věrohodnost.

Co sdělit na závěr? Snad jen, že druhý festivalový den nabídl opravdu efektivní kombinaci začínajících umělců a vyzrálého hudebního tělesa.

Koncert nahrával Český rozhlas Ostrava. Záznam bude odvysílán 24. 12. v 18 hodin (Český rozhlas Ostrava) a 24. 12. ve 12.10 hodin (Český rozhlas 3 – stanice Vltava). 

Sobota 17. 12.  2011 – Kozlovice

S otevřenou náručí a vřelým srdcem uvítala obec Kozlovice, o níž první písemná zmínka spadá do třináctého století (zakládací listina 8. 9. 1294), všechny, kteří se zúčastnili třetího dne festivalu Souznění. V sobotu 17. 12. probíhal na mnoha místech obce pestrý program, a to včetně tradičního Vánočního jarmarku.

V horním sále Valašského pivovaru Kozlovice bylo možné zhlédnout filmovou projekci (historie Souznění, vybrané ethnofilmy, návštěva Vatikánu a předávání vánočního stromu Janu Pavlu II. v roce 1999). V kamenné pivnici se o pohodu starala cimbálová muzika Ondřeje Tabacha, sládek Ivan Šubják také připravil speciální 15% pivo Kozlovjan a David Šindelář zabíjačkové speciality.  

Hojně se prodávaly výrobky lidových tvůrců (mj. ručně malované baňky, zdobené perníčky, vyřezávané dřevěné figurky atd.). Zaujala rovněž Divadelní společnost se svými osvědčenými prezentacemi – Příjezd Tří králů a Živý Betlém. V Obecné škole v areálu Fojtství byl zajištěn Den otevřených dveří.

Stále stoupající prestiž akce se projevila i na návštěvnosti, protože přijeli také např. lidé z Frýdku-Místku, Ostravy nebo Frenštátu pod Radhoštěm. Samozřejmě nechyběli ani místní, mezi nimi Marie Prudká. „Můžu říci, že akce má určitý vzestup. Je to tady pěkné, a je to o tom, že to je… Jsem ráda, že naše oživené tradice žijí,“ sdělila stručně, ale výstižně Marie Prudká, jež navštívila každý z pěti ročníků, které se v rámci Souznění konaly v Kozlovicích.     

Dopolední program zahrnoval tyto vystupující: Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové, Slavík Moravia, DSPT Valášek z Kozlovic, SLPT Valašský vojvoda, Zpěváčci 2011 – Sára Kokešová a Tereza Kachlová, LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, CM Fojt z Krmelína, Bejatka ze Štítiny, Romská lidová hudba Pokošovci ze Šumiace (Horehroní, Slovensko).

Slovy chvály nešetřil ani starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel. „Těžko srovnávat, každý ročník je výjimečný. Letos možná přišlo ještě více lidí, než bývá obvyklé. Jídla mnoho, pití mnoho, kultury mnoho, takže spokojenost… Dá se říci, že dnešním dnem v podstatě začaly v Kozlovicích Vánoce,“ konstatoval Miroslav Tofel. 

V odpoledních hodinách se v kostele sv. Michaela a sv. Barbory uskutečnil koncert duchovní hudby, kterému vévodily harfistka Ivana Dohnalová a smyčcové kvarteto z komorního souboru Camerata Janáček. Vzácné příjemné jiskření mezi skvělou harfistkou, kvartetem a diváky bylo cítit v každém taktu pečlivě vybraných kompozic.

Od 18.30 hodin se sál Obecního úřadu Kozlovice oblékl do slavnostního, neboť následoval Adventně-vánoční pořad, v rámci kterého se mj. představili DFS Valášek, přípravka Valášku SLPT Valašský vojvoda, Zpěváčci 2011 - Sára Kokešová z Kozlovic (stříbrný Zpěváček 2011), Tereza Kachlová z Bohumína (bronzový Zpěváček 2011), LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, CM Fojt z Krmelína, Národopisný soubor Bejatka ze Štítiny nebo Romská lidová hudba Pokošovci ze Šumiace. „Hrálo se nám velmi dobře. Setkali jsme se zde s  příjemnými lidmi, kteří se o nás dostatečně starali,“ řekl cimbalista Marek Abrahám z ĽH Pokošovci.

Také Zdeněk Tofel, hlavní organizátor Souznění, si průběh třetího dne velmi pochvaloval. „Procházel jsem obcí, a měl jsem takový pocit pozitivního naladění a pohody, neboť z lidí čišela radost a spokojenost a tvářili se vesele. Je správné, že jsme zapomněli na starosti a uvolnili se. To vyzařování energie je opravdu důležité, aby lidé cítili pospolitost a sounáležitost a uvědomili si hodnoty, které tady přetrvávají a mají přetrvávat. Například slušnost a korektnost,“ uvedl Zdeněk Tofel, a v dobrém doplnil: „Sám jsem byl zvědavý, jak zdejší nároční diváci a posluchači přijmou Pokošovce, ale byl jsem mile překvapen. Slyšel jsem na jejich výkon a vystupování jen samou chválu. Pokošovci byli ihned naši.“

Tato akce byla realizována díky programu Pro radost Nadace OKD (projekt Setkáváme se v čase předvánočním). 

Neděle 18. 12. 2011 – Ostrava

Čtvrtý den začaly festivalové hodiny tikat už v 10.00 hodin, kdy v Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách proběhla slavnostní Mše svatá, kterou celebroval Vladimír Schmidt. Vystoupila také cimbálová muzika Valášek z Kozlovic.  

V odpoledních hodinách se už festivalový program přesunul do Domu kultury města Ostravy. Nejdříve se zde od 16.30 hodin setkali lidoví tvůrci a umělečtí řemeslníci. Bylo jich celkem osmnáct. Mnozí z nich předváděli své kreativní schopnosti přímo na místě. K tomu vyhrávaly zúčastněné muziky, čepovalo se speciální kvasnicové pivo Valašský vojvoda a prodávaly se sýrové speciality. Nechyběla ani výstava různorodých betlémů. 

Návštěvníci mohli obdivovat např. ručně zhotovené šperky, užitkové a umělecké předměty z kovů, slaměné ozdoby, keramické výrobky, vyšívaná zátiší atd. „Je to náročný koníček na čas a i na přípravu. U toho šustí je důležité, že ho musíte nasbírat v pravý okamžik. Nesmí být ani moc zelené, ani přezralé. Tím, že ho potom takzvaně siřím, tak je odolné vůči broučkům a ta barva zůstává přírodní. Navíc je i pružné a pořád stejné,“ řekla prodávající Mária Kubalová z Frýdku-Místku, která vyrábí ozdoby ze šustí. Této činnosti se věnuje už dvanáct let.   

Od 18.00 hodin se na pódiu divadelního sálu postupně vystřídali  ĽH Pokošovci ze Šumiace, LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí s CM Ondřejnica, CM Valašský vojvoda z Kozlovic se sólisty Markétou Velkou a Lukášem Mrkvou, Zpěváčci 2011 (Sára Kokešová, Klára Papřoková a Tereza Kachlová). Moderátorské role se ujal premiérově (a skvěle) Ladislav Šimeček. 

V publiku bylo možné spatřit mnoho známých tváří ostravské politické i kulturní sféry. Jmenovat můžeme například bývalého ostravského primátora Aleše Zedníka, herečku Divadla loutek Ostrava Vladimíru Krakovkovou nebo hudebníka Nikose Kulurise. „Jsem nadšen! V kontextu posledních let to asi byl nejlepší Galakoncert Souznění. Líbilo se mi, že všechno tak nějak do sebe zapadalo. Myslím si, že výběr hlavního hosta v podobě Ivy Bittové a Čikori byl velmi šťastný. I dramaturgie byla velmi dobrá, moderátor byl příjemný, umělci podali stoprocentní výkon a atmosféra v sále byla velmi přátelská,“ rozplýval se Aleš Zedník, současný honorární konzul Ruské federace v Ostravě. Na jeho hodnocení navázal Nikos Kuluris, saxofonista a klarinetista z kapel Kryštof a Nisos: „Jsem maximálně spokojený! Pro mě to asi byla akce roku. Úplně mě to dojalo. Nemám ani slov… bylo to velmi silné.“

Po přestávce se zdařilým pěveckým výkonem prezentovala talentovaná Eliška Mrázová. „Zpívalo se mi velmi dobře, byla tu skvělá atmosféra, lidé dokázali ocenit vystupující. Myslím si, že je to velmi skvělý nápad pořádat takový festival, který se zaměřuje na Vánoce a adventní zvyky. Neznám žádný podobný. Poprvé v životě jsem viděla i koncert Ivy Bittové a musím uznat, že je vážně skvělá,“ řekla krátce po svém vystoupení sympatická studentka gymnázia, která si připravila dvě písně (americkou lidovou koledu O Holy Night a vlastní skladbu They don´t care).

Pomyslná třešnička na dortu letošního Souznění se jmenovala Iva Bittová a kapela Čikori.   Rodačka z Bruntálu nezapřela ani své divadelní vlohy a jako vždy předvedla hlasově-dramatickou show obohacenou o spoustu emocí. Samotná zpěvačka ukázala profesionalitu i tím, že si před vlastním vystoupením našla čas a pečlivě sledovala své hudební kolegy. „Přiznám se, že jsem netušila, v jaké dramaturgické šíři bude tento večer pojatý. Musím říci, že mě to moc příjemně překvapilo a pohladilo na duši. V podstatě už dneska jsem si prožila, hlavně co se týká hudby, Vánoce úplně naplno. Bylo to krásně udělané, se vší skromností a pokorou. Velmi na mě zapůsobili Pokošovci a všechny ty talentované děti, které tak krásně zpívaly,“ nabídla svůj pohled na Galakoncert Souznění Iva Bittová.  

Závěr obstaralo společné vystoupení všech účinkujících, a to s písní Narodil se Kristus Pán. Organizátoři také předali finanční dar Lence Klepáčové ze Slezské diakonie v Tiché. Po celou dobu festivalu totiž probíhala charitativní sbírka, jejíž finanční výtěžek byl určen právě pro tuto organizaci, která poskytuje sociální služby osobám se zdravotním postižením. Minutou ticha byla rovněž uctěna památka bývalého prezidenta Československa a České republiky Václava Havla, který v neděli 18. 12. 2011 zemřel.

 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!