Muzika v krvi VI. - Martin Hrbáč: jeho muzika a  následovníci

Muzika v krvi VI. - Martin Hrbáč: jeho muzika a  následovníci

Pořad v souvislostech


Muzika v krvi - Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka
Budeme vysílat

Otvírajte sa, strážnické brány!
Plzeňáci ve Strážnici!
Plzeňáci ve Strážnici!
Vysílali jsme


Otvírajte sa, strážnické brány!

Dětská Strážnice 2019

Dětská Strážnice 2019
Audioarchiv

V lednu letošního roku oslavil neuvěřitelné osmdesátiny stále aktivní horňácký muzikant - houslista-primáš, zpěvák a upravovatel písní Martin Hrbáč. Martin bude hostem posledního lednového Folklorního okénka, kde v rámci šestého pokračování cyklu Muzika v krvi pohovoří o svém vztahu k muzice, o svých předchůdcích, vzorech i následovnících. Poslouchejte ve středu 30. ledna za pět minut pět odpoledne.

Martin Hrbáč (*10. ledna 1939) - primáš, skvělý houslista a výtečný zpěvák, ale rovněž výborný kontrabasista. Je obecně pokládán za přímého pokračovatele osobitého horňáckého primáše Jožky Kubíka, což je ocenění a zároveň konstatování skutečnosti. Martin totiž patří k dnes už vzácné (dalo by se říci vymírající) odrůdě lidových muzikantů-samouků, kteří se namísto odborného školení v hudebních přípravkách učili přímo od lidových muzikantů, a to odposlechem, trpělivým napodobováním, odpozorováváním takzvaných grifů – osobitých smyků, melodických orna mentů, modulárních postupů. Touto cestou se Martin Hrbáč nejprve Kubíkovi po boku, posléze v čele vlastní muziky vypracoval v jedinečnou, nezaměnitelnou osobnost, vedle níž a spolu s ním vyrůstá už několikátá generace muzikantů. Také proto se stal oprávněným dědicem Kubíkovy muzikantské přezdívky – Majstr.  Jeho hra i hlas jsou zachyceny na celé řadě rozhlasových záznamů i na hudebních nosičích; k nejvýznamnějším patří Horňácký hudec Martin Hrbáč (Gnosis 1995), Pěkné zkázáníčko (VN, 1999) a Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče (PP, 2008). K příležitosti jeho sedmdesátin vyšel knižní sborník příspěvků a vzpomínek jeho muzikantských přátel Zahrejte ně, Majstre (Albert Boskovice, 2009), jehož součástí je CD s archivními nahrávkami Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče. Pokračovatelem rodinné hudební tradice je syn Martin, který hraje na housle a kontrabas a příležitostně hostuje v muzice svého otce.

Rozhovor s Martinem Hrbáčem pochopitelně doprovodí starší i novější ukázky Martinovy nezaměnitelné hry i zpěvu spolu s CM Martina Hrbáče i s Muzikou Jožky Kubíka.

Horňácká muzika Martina Hrbáče na HS v sedmdesátých letech minulého století

Foto:

Autorka pořadu Helena Bretfeldová, "Majstr" Martin Hrbáč a redaktorka Proglasu Kateřina Kovaříková; Horňácká muzika Martina Hrbáče na Horňáckých slavnostech - 70. léta (černobílé foto)

NyníDnešek v kalendáři
Píseň: Nelly & John (2018); Interpret: Professional de Formation; Album: Professional de Formation: Live Proglas 2018
14:00Nedělní pohádka
14:15Písně
14:30Blahopřání
15:49Telefonické blahopřání
16:00Písničky z archivu
16:30A cappella na kanapi

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music