Mária a Mirko

Mária a Mirko

Krásné kulaté životní jubileum nedávno oslavily dvě výrazné slovenské folklorní osobnosti - zpěvačka Mária Mačošková a dlouholetý primáš OĽUNu, Miroslav Dudík. Ve Folklorním okénku vám ve středu 22. dubna přinášíme jejich portréty prostřednictvím hudebních snímků. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Mária Mačošková se narodila 30. března ve slovenských Potočkách. Vyrůstala v muzikantské rodině – nadanou zpěvačkou byla také její maminka, od níž Mária čerpala většinu obsáhlého repertoáru. V roce 1956 úspěšně složila konkurs do právě vznikajícího Poddukelského umeleckého  ludového súboru, kde na postu profesionální zpěvačky vydržela až do roku 1995 a procestovala s ním celou Evropu. V průběhu své kariéry získala Mária Mačošková řadu ocenění – kupř. Vzorný pracovník kultury (1978) a Zaslúžilá umelkyňa (1985). Patří k nejvýznamnějším osobnostem kultury Rusínů na Slovensku.

Dlouholetý primáš slovenského OLUNu Miroslav Dudík se narodil 4. dubna v Myjavě. Jedná se o uznávaného houslistu, zpěváka a skladatele, upravovatele lidových písní i organizátora slovenského hudebního folklorního života. Miroslav Dudík pochází z hudební rodiny. Jeho dědeček byl legendární myjavský primáš Samko Dudík.

Miroslav Dudík vystudoval hru na housle na bratislavské konzervatoři a také na tamější VŠMU. Několik roků působil jako primáš v lidových hudbách folklorních souborů Gymnik a Lúčnica, čtyři roky strávil coby člen orchestru opery Slovenského národného divadla a téměř 40 let působil v Orchestru ludových nástrojov Slovenského rozhlasu v Bratislavě - jako jeho zakládající člen, poté na pozici koncertního mistra a od roku 1989 jako umělecký vedoucí a dramaturg. Svým myjavským repertoárem hned od začátku formoval uměleckou tvář tohoto tělesa. 

Oběma posíláme rozhlasovou zdravici a do dalších let přeje hlavně hodně zdraví!